Answer:
$186.86
Step-by-step explanation:
<u>4 eggs cost:</u>
1 dollar per dozen (12 eggs), so by unitary method (ratios), we can find cost of 4 eggs. Shown below:

So, 4 eggs cost $0.33 approx
<u>12 lb. flour cost:</u>
2.50 dollar per pound, so 12 pounds would simply cost:
2.5 * 12 = $30
<u>14 lb of sugar cost:</u>
4.50 dollar per pound means 14 pounds would cost:
4.5 * 14 = $63
<u>2 ready-made edible flowers cost:</u>
5 cents for each flower means 2 flowers would cost:
5 cent = 0.05 dollars
0.05 * 2 = $0.10
We add all up to find cost of 1 cake. Shown below:
Cost of 1 cake = $0.33 + $30 + $63 + $0.10 = $93.43
Cost of 2 cakes = $93.43 * 2 = $186.86
We need to find the unit rate. To do so, divide the amount of money he makes by the number of parts sold. 1,700 / 16 = 106.25. So, if the man sells one computer part, he gets $106.25. To find the price of 30 parts, multiply 106.25 by 30. 106.25 * 30 = $3,187.50
The man will make $3,187.50 if he sells 30 parts.
Answer:
Reflections, translations, rotations, and combinations of these three transformations are "rigid transformations". ... A reflection is called a rigid transformation or isometry because the image is the same size and shape as the pre-image.
Hope it helps!!!
Answer:
x = 1.5
Step-by-step explanation:
using the sine ratio in the right triangle and the exact value
sin60° =
, then
sin60° =
=
=
( cross- multiply )
2x = 3
( divide both sides by 2 )
x = 1.5