1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dem82 [27]
3 years ago
14

The sum of twice a number and 13 is 75

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
4 0
Greetings!

<span>"The sum of twice a number and 13 is 75."...

Let's translate this into an equation:
</span>2x+13=75
<span>Solve for x:
Add -13 to both sides.
</span>(2x+13)+(-13)=(75)+(-13)
Simplify.
2x=62
Divide both sides by 2.
(2x)/2=(62)/2
Simplify.
x=31

The variable is equal to 31.

Hope this helps.
-Benjamin
You might be interested in
Can someone please solve and explain these questions??? ​With work please.
ankoles [38]
Y=1 because on each equation it needs 1 for it to be the answer
8 0
2 years ago
Three medium apples have about 285 calories.
vodomira [7]

Answer:

That is 52 calories per apple.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Differentiate. The answer is supposed to be -3/ sqrt 4-x^2
Margarita [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

g(x)=\cos^{-1} (\frac{x}{2})\\g'(x)= \frac{- 1}{\sqrt{1-(\frac{x}{2})^2}}*\frac{1}{2} \\=\frac{-1}{\sqrt{4-x^2} }

6 0
3 years ago
Solve the following by first clearing the fractions.<br><br> 1/6x+1/2=1/2x+1/2
levacccp [35]

Answer:

.166x + .5 = .5x +.5

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Pls help asapp picture attached
Olin [163]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Angle 1 is 110.

Angle 3 is 2x plus 10.

Angle 1 and 3 are vertically opposite angles.

And vertically opposite angles r equal.

Which means, angle 1=angle 3,and angle 2=angke 4.

Here we only Need angle 2 and 3.

Angke 2= angle 3.

Which is 2x plus 10=110.

Therefore 2x=110-10=100

Therefore x = 100÷2=50

There u have it ma'am.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE ANSWER ASAP (10 Pts)
    8·2 answers
  • How many degrees are there in 3pi/2 radians?
    13·1 answer
  • Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
    6·2 answers
  • Kyle drew 4 polygons labeled A,B,C, and D. Figure A has twice as many sides as Figure B. Figure B has 3 vertices. Figure C has h
    12·1 answer
  • 1/5,1/10,0,_1/10 ...find arthmetic sequence
    12·1 answer
  • 6 out of every 15 flying insects are butterflies If I saw 96 butterflies how many flying insects were there?
    9·1 answer
  • Find c in this special right triangle. *<br><br><br><br> Please help it’s due in an hour!
    12·1 answer
  • Pay $0.24 for each banana OR pay $1.99 per pound of bananas ​
    9·2 answers
  • Please help and show work if possible.
    9·1 answer
  • X
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!