1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrei [34K]
3 years ago
10

What is the solution of log (2t+4) = log (14+3t)

Mathematics
1 answer:
egoroff_w [7]3 years ago
4 0
See the attachment...

You might be interested in
Is 0.158 greater than 0.58
Juli2301 [7.4K]
No. 0.158 is less than 0.58
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following represents the factorization of the trinomial below?
saw5 [17]

Answer: (x-8)(x+6)

Step-by-step explanation: For this equation, you need to figure out what two numbers add up to add -2, and multiply to get -48.

These numbers are +6 and -8. So the factored pair will be (x+6)(x-8)

Hope this helps:)

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
How is the graph of y=3(x+1)^2 related to its parent function y=x^2
creativ13 [48]
The parent function is y = x^2

There is a compression of 3:

y = 3x^2

There is a shift by 1 unit to the left:

y = 3(x + 1)^2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the median of 36,14,21,39,11,2​
Usimov [2.4K]

Answer: 30

Step-by-step explanation:

21+39/2

=30

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A -42+(-17)<br> b 8-(-9)<br> c 8(-9)<br> D<br> E<br> F<br> G
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

.A -42+(-17)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What percent of the DVD's cost between $14.50 and $26.00?​
    13·2 answers
  • Six oranges cost $5.34.How much does 1 orange cost?
    7·2 answers
  • Find the variable of x. <br> 8x-2=-9+7x
    11·2 answers
  • The price of a technology stock was $9.72 yesterday. Today, the price rose to $9.85 . Find the percentage increase. Round your a
    15·2 answers
  • What is the length of BE?<br><br> 14 units<br> 17 units<br> 27 units<br> 34 units
    9·2 answers
  • Add 11/6x and 2/13x<br><br> Add 11/6x and 2/13x
    12·1 answer
  • Claire wants to start a stamp collection. She spends $15 on an album to hold her stamps and $1.25 for each stamp. If she has $40
    7·1 answer
  • 7+8/5-2 work it out in BIDMAS
    7·1 answer
  • Your parents gave you a gift card for your favorite coffee shop. The card was worth $50
    13·1 answer
  • Evaluate if a = 6. <br> a + a2 = what
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!