1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bogdanovich [222]
2 years ago
10

if y varies directly as the square root of x and y=87 when x=625, find y if x =390625. Round off your answer to the nearest hund

redth
Mathematics
1 answer:
natta225 [31]2 years ago
6 0

Answer:

2175

Step-by-step explanation:

y = k sqrt(x)

x = 625

y = 87

87 = k * sqrt(625)

87 = k * 25

87/25 = k

k = 3.48

y = 3.48 * sqrt(390625)

y = 3.48 * 625

y = 2175

You might be interested in
A nurse has an income of $120,000. The income tax the nurse has to pay is 6%. What is the amount of income tax, in dollars and c
sleet_krkn [62]

Answer:

7,200 I believe

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much will you have after investing $1500 at 15% annual compound interest for 6
Nat2105 [25]
$3,469.59 is the answer
7 0
2 years ago
The results of a survey indicate 70% of seventh-graders watch at least one movie during the weekend. Based on this survey of a g
marusya05 [52]

Answer:

35 students

Step-by-step explanation:

70% of 50 = 0.7×50 = 35

5 0
3 years ago
Emily drove to the ferry office and back. The trip there took four hours and the trip back took six hours. She averaged 20 km/h
Lisa [10]

Answer:

on the way there she was going at 25 km/hr

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Is 8 x 6 =(4×6)+(4×6)true or false
creativ13 [48]
Yes 8*6=48 and 4*6+4*6=48
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many real solutions are there for f(x) = (x + 3)^2 – 8?
    13·1 answer
  • gerald has 30 dollars to spend on lunch this month. lunch cost him 1.50 each day. after 8 days how much money has he spent?
    9·1 answer
  • Choose a number between 61 and 107 that is a multiple of 3,4,9
    5·1 answer
  • 1. A certain store sells 2-liter bottles of pop for $1.19. They have a special on a 6-pack of 12 ounce cans for $1.50. (A 2-lite
    11·1 answer
  • Helpppp!!! Plzzzzzzzz
    7·2 answers
  • use the fact that 147*16=2352 to write two different multiplication facts that have a product of 2352
    8·1 answer
  • All of the following expressions have the same value, when x = -2 and y = 4, except _____.
    10·2 answers
  • Can someone answer my question please ? (see my profile to see questions )
    6·1 answer
  • Help please and thankssssss.
    12·2 answers
  • Finn has 7 bags of marbles. Each bag has 3 marbles.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!