Answer:
this is the most that you can factor it... is there anything more to the q?
Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer:
p=3 , q=1 , r=2
Step-by-step explanation:
1176=2*2*2*3*7*7
1176=(2^3)*(3^1)*(7^2)
given that 1176 = (2^p)*(3^q)*(7^r)
Comparing Equation 1 & 2
we get p=3 , q=1, r=2
Answer:option 3
Step-by-step explanation: