1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zina [86]
2 years ago
11

Find each unit price which is the better buy explain electrical wire $1.89 for 3 ft 89 for 18 in

Mathematics
1 answer:
wel2 years ago
8 0

Answer:

It all comes down to simplifying it to inches and price so id 18 in” is 0.89 cent’s thats every inch of that 18 is about 4 cents a in” and a $1.89 3 feet is about 5 cent’s

Step-by-step explanation:

So is the first would be a better deal because it is one cent cheaper!

You might be interested in
Price of pizza increased from $6 to $9. What is the percent of increase in price?
horrorfan [7]
33% is ur answer

sourse: Yahoo m8
5 0
3 years ago
Which undefined terms are needed to define parallel lines
Alexandra [31]
Parallel lines<span> are coplanar </span>lines<span> that do not intersect</span>
6 0
3 years ago
Antonia is keeping track of the number of pages she reads. She started the school year having already read 95 pages her book, an
nirvana33 [79]
F(x) represents how many books in total and x represents the number of days
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What it the x and y intercept of y=2x^2+3x+1
babunello [35]

x = -1

y = 1

To find this, input the equation into a graphing calculator, whether online or an actual one, and you have two options:

1 - Search for the points in which the line crosses the x and or y axis.

2 - Hit 2nd Graph to access the table and find when x and y equal zero.

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Last Tuesday was silly hat day at Molly's school. 90 students wore a silly hat and 810
Elan Coil [88]
There are a total of 900 students at Molly’s school. 810 is 90% of 900. 90% of students did not wear a silly hat.
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Elisabeth is registering for classes. She can choose from six classes for her first period block: math, science, history, litera
    14·2 answers
  • 2) Line segment MK has endpoints at (2, 3) and (5, ?4). Segment M'K' is the reflection of MK over the y-axis. Which statement de
    9·2 answers
  • Which option best reflects the message of the cartoon?
    12·2 answers
  • The measure (in inches) of the sides of triangle RIO are equivalent to three consecutive odd integers. The perimeter is 201 inch
    9·2 answers
  • HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • In a certain year, the population of Smallburg was $4{,}000.$ In the following year, the population increased by $15\%.$ What wa
    6·1 answer
  • Pls help I have a lot to do and it’s all due today
    13·2 answers
  • PLEASE HELP! Brainliest answer for first correct answer...
    11·1 answer
  • To win at LOTTO in one state, one must correctly select 6 numbers from a collection of 62 numbers (1 through 62). The order in w
    6·1 answer
  • Simplify: The solution is
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!