1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Finger [1]
3 years ago
9

) So if you buy 3 combo meals that each come with 2 tacos and one drink, how much do you have altogether?

Mathematics
1 answer:
padilas [110]3 years ago
3 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

3 combos

2 tacos

1 drink

3 combos × 2 taco = 6

6 is for the combos and tacos.

6 + 1 drink = 7

they have 7 altogether

You might be interested in
You rent an apartment that costs $1800 per month during the first year, but the rent is set to go up 9.5% per year. Write a recu
AURORKA [14]
1800 a month, that’s expensive, 9.5 percent per year. Wow
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the correct interpretation of the expression 7 + (-12)
Bond [772]
If your looking for the sum, it would be -5 :)
4 0
3 years ago
2x + 3y = -x + 2y = 1
Rina8888 [55]

Answer:what’s the question?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Solve for brainliest!
balandron [24]

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
If
algol [13]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

We have the two functions:

f(x)=\sqrt{x}+12\text{ and } g(x)=2\sqrt{x}

And we want to find (f-g)(144).

This is the same thing to f(144)-g(144).

So, let’s determine the value of f(144) and g(144) first:

\begin{aligned} f(144)&=\sqrt{144}+12 \\ &=12+12 \\ &=24\end{aligned}

And:

\begin{aligned} g(144)&=2\sqrt{144} \\ &=2(12) \\ &=24 \end{aligned}

Hence:

\begin{aligned} (f-g)(144) &= f(144)-g(144) \\ &=24-24 \\ &=0 \end{aligned}

Our final answer is 0.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the solution of this system of equations 2x - 2y = -20 - 2x + 4y - 14 Enter the correct answer.​
    11·1 answer
  • Solve the equation: 3.5=m x 2.2
    15·2 answers
  • Suppose that X has the normal distribution for which the mean is 1 and the variance is 4. Find the value of each of the followin
    15·1 answer
  • Start at 3, create a pattern that multiplies each number by 3. Stop when you have 5 numbers
    10·1 answer
  • "Name the property:<br>a + (b+12) = (a+b) + 12"
    5·1 answer
  • two orienteering courses are a represented on suitable axes as 3x - 2y = - 17 and 3y - 4x =24 the courses have one checkpoint in
    8·1 answer
  • John runs a computer software store. He counted 122 people who walked by his store in a day, 60 of whom came into the stores. Of
    14·1 answer
  • 24. Julie has $200 to plan a dance. There is a one-time fee of $150 to reserve a room. It also costs $1.59 per person
    7·1 answer
  • 121 meals / 11 days find the unit rate​
    13·1 answer
  • ¿Cuál es el inverso aditivo de -3?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!