Answer:
3a × 4a = 12 a^2
Step-by-step explanation:
each and every term is multiplied, never leave any term without multiplying it
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
$1.82 per cup
Step-by-step explanation:
REMEMBER:16cups per gallon
2 x 16 = 32
58.24 divided by 32 = 1.82
6. Answer:
72.84
Step-by-step explanation:
To find the perimeter of the rectangle, just add the sides together except the one connected to the semicircle
12 + 15 + 15 = 42
The diameter of the semi circle is 12
πr + d = 6 * π + 12 ≈ 30.84
Add them together
42 + 30.85 = 72.84
7. Answer:
78.54
(78.5)
Step-by-step explanation:
The shape is a circle
Radius is 5
Diameter is 10 (diameter is always double of the radius)
π * r^2 = π * 25 cm^2 = 78.54 cm^2
8. Answer:
50.27
Step-by-step explanation:
The shape is a circle
Radius is 4
Diameter is 8 (diameter is always double of the radius)
π * r^2 = π * 16 ft^2 = 50.27 ft^2
(16 = 8 * 2)
Answer:
0.127
Step-by-step explanation:
|√15-5+1 |
|√15-4 |
|3.873-4 |
|-0.127|
0.127