the reciprocal is 15 by 12
Answer:
Area of a circle- <em>pi </em>x <em>r </em>square
3.14 x 2 x 2
= 3.14 x 4
= 12.56
Round off- 13
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
The equation you can use is x + 3x = 428 with x as the number of cheeseburgers and 3x the number of hamburgers
you solve for x and get 4x= 428 and x=107
so 321 hamburgers were sold that day.