Slope:
(2,2) (1,-3)
Answer:
(-2,1)
Step-by-step explanation:
Answer:
150 sheets is the better buy.
Step-by-step explanation:
Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'
If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....
So buying 150 sheets is the better buy.
Answer:
above one is the correct option
1. 6x^8y^5
2. 4x^5z^8
3. 12 a^9b^7
4. 6 s^9 t^3
okay so put the decimal over 1 like this:
0.285714/1 then multiply by 10 for every number after the decimal point so if there were 2 numbers it would be 100
so 0.285714 times 1,000,000 is 287,514 and 1 times 1,000,000 is 1,000,000
so 287,514/ 1,000,000
simplified: 142,857/500,000 is your answer.

so, as you can see, the "common difference" is -5, namely to get the next term we simply "add" -5 to the current one, and we know the first term is 12, ok, so,