1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KiRa [710]
3 years ago
10

Assume that investment spending

Business
1 answer:
Furkat [3]3 years ago
4 0

Answer:

Select one:

a. may cause investment to increase or to decrease.

b. will have no effect on output.

c. will cause investment to decrease.

d. will cause investment to increase

= will cause investment to increase

Explanation:

Select one:

a. may cause investment to increase or to decrease.

b. will have no effect on output.

c. will cause investment to decrease.

d. will cause investment to increase

= cause investment to increasewillwill

You might be interested in
A dairy producer has determined that almost all grocery consumers are potential customers for its products. Which type of market
Flauer [41]

Answer:

undifferentiated

Explanation:

8 0
3 years ago
An innovative change involves ______ complexity, cost, and uncertainty.
Reil [10]
The answer is moderate.
5 0
3 years ago
Khalid is a 39-year-old, married business owner who runs a dry cleaning service with three locations. His personal obligations a
madam [21]

Answer:

D. A limited liability company because he will only be liable for what he has invested in the business. His personal assets will be protected, and he can be taxed like a sole proprietorship.

3 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
A management concept based on an understanding of the changing wants and needs of customers, and which leads to flexible product
goldfiish [28.3K]

Answer:

customer orientation

Explanation:

customer orientation can be regarded as business approach where the company helps the customer to achieve their aim and goals.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • EDP is trying to decide between two different conveyor belt systems. System A costs $438,000, has a six-year life, and requires
    10·1 answer
  • Packages arrive at a facility at a rate of 30 per hour and are processed continuously at a rate of 25 per hour. The facility is
    8·1 answer
  • Megatronics, Inc., obtains computer components from a variety of suppliers and puts them together according to customer specific
    12·1 answer
  • What is the unit cost per tire when 4,000 tires are produced?
    13·1 answer
  • Which of the following students is most likely to receive a merit-based scholarship?
    14·1 answer
  • The ABC Company sells plastic model cars in retail stores primarily to hobbyists. It has decided to modify the cars’ exterior pa
    5·1 answer
  • Tim’s credit card has an APR of 24 percent. What is the periodic rate for this credit card?
    10·1 answer
  • Last month when Holiday Creations, Inc., sold 44,000 units, total sales were $302,000, total variable expenses were $232,540, an
    6·1 answer
  • How do managers decide upon an ethical course of action when confronted with decisions pertaining to working conditions, human r
    14·1 answer
  • How does the WTO promote global free trade?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!