1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
3 years ago
10

You move left 3 units. You end at -4, -3. Where did you start?

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
5 0

Answer:

(-4+3, -3) = (-1,-3)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Based on the graphic, which three-dimensional figure has the greatest volume?
ss7ja [257]
D . All three have same volume
8 0
3 years ago
6% of $120 find percent<br> 0.5% of $44 find percent
just olya [345]
.06*120=$7.20
.005*44=$0.22
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate for 50 miles on 2 1/2 gallons
Anarel [89]
Unit rate is miles per 1 gallon
50mi/2 and 1/2 gallon
50mi/2.5 gallon
times 10/10
500mi/25 gallon
20mi/1gallon

answer is 20mi/gal
6 0
3 years ago
A random survey of the quality of city parks is taken. Sixty-five percent of the people surveyed were pleased with the condition
Georgia [21]

Answer:

DWWDDWDWDAWDWDAWD

Step-by-step explanation:

WDWDAWDDAWD AWDDAWD

3 0
2 years ago
a vehicle uses 1 1/8 gallons of gas to travel 13 1/2 miles. at this rate how many miles can the vehicle travel per gallon of gas
elena55 [62]

Answer:

The vehicle can travel 12 miles per gallon of gas.

Step-by-step explanation:

  • The number of gallons used by a vehicle = 1 1/8 gallons

i.e.

1\frac{1}{8}=\frac{9}{8} gallons

  • The number of miles traveled by a vehicle = 13 1/2 miles

i.e.

13\frac{1}{2}=\frac{27}{2} miles

Thus,

Total Gallons =9/8 gallons

Total Distance in miles = 27/2 miles

Hence:

Unit Rate = [27/2 miles] / [9/8 gallons]

                = 12 miles per gallons  ∵ \frac{27}{2}\div \frac{9}{8}=12

   

Therefore, the vehicle can travel 12 miles per gallon of gas.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • At a store, Claire bought 1 sandwich and 2 sodas for $5.50. A sandwich costs $1.00 more than a soda. How much did the sandwich c
    14·2 answers
  • 3. Find the mean and the median of this data set: 9,6,5, 3, 28, 6, 4, 7.<br>​
    5·1 answer
  • What is the measure of
    12·1 answer
  • Graph 4x^2+4y^2=64. what is the domain and range?
    15·1 answer
  • What is the vertex of g(x)=-3x^2+18x+2? a) (3,-25) b) (-3,-25) c) (3,29) d) (-3,29)
    10·1 answer
  • PLEASE HURRRY!!!! WILL GIVE BRAINLIEST
    5·1 answer
  • What is equivalent to the expression (x+3)(x-7)+(x+8)(x+3)
    15·1 answer
  • The Ramos family shared 1/3 of gallons ice cream. There are four people in the family. What part of gallon did each person eat?
    9·1 answer
  • Please help me asap!!
    9·1 answer
  • Savannah is buying a $1,200.00 Iphone 12 on an installment plan. She makes a down payment of $200.00. She makes monthly payments
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!