1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha_Volkova [10]
3 years ago
12

One dozen eggs cost $1.98 how much does 1 egg cost

Mathematics
2 answers:
RSB [31]3 years ago
5 0
I think it would be 15 cents!
xxTIMURxx [149]3 years ago
3 0
1.98/12=0.165

Round up and you get .17 which is 17 cents
You might be interested in
What is 1/2 x 1/2? Please help me i a, confuses
Sidana [21]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

when multiply fraction you multiply the fration across so in this case

1/2x1/2 = 1/4

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rebecca's $5000 CD is nearing its maturity and will have a maturity value of $6101.89. The renewal rate for her CD will be at a
Genrish500 [490]
Withdrawl
  

That's the apex answer
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me find the range
defon

Answer:

Step-by-step explanation

4 0
2 years ago
Mike ran 1 mile in 4 minutes. How far did he run in 10seconds?
MrRissso [65]

Answer:

0.015 miles

Step-by-step explanation:

1mile = 4min \\ 1mile = 240sec \\ 0.609km = 240sec \\  \frac{0.609}{24}  =  \frac{240}{24}  \\ 10sec = 0.025km \\ 10sec = 0.015miles

3 0
3 years ago
How many multiples of three are between 10 and 787 and show work pls
SOVA2 [1]
787-10=777
777/3=259

259 multiples of 3
8 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED ASAP How much wrapping paper is needed to wrap a box were all sides measure 5 inches ?
    15·1 answer
  • Can someone plz solve this one too?
    11·2 answers
  • An economy package of cups has 420 green cups. if the green cups are 20% of the total package, how many cups are in the package?
    10·2 answers
  • The number of grams in 17 kilograms
    11·1 answer
  • I totally need help on this question. PLS PLS help me.What does this expression represent? g3/10
    13·2 answers
  • Please Help! 15 points!
    12·1 answer
  • Express 17.16 as a mixed number in lowest terms
    8·2 answers
  • At Crescent High School, 96 students plan on going to an in-state college and 56 students plan on going to an out-of-state colle
    13·2 answers
  • A 2-column table with 5 rows. Column 1 is labeled Evelyn's Scores with entries 125, 137, 138, 145, 145. Column 2 is labeled Dist
    15·2 answers
  • A bolt has 6 1/2 turns per inch how many turns would be in 2 1/2 inches of threads
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!