1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
3 years ago
6

Gatley's Sport and Camden Sports both carry the same brand o ski socks. At Gatley's 5 pairs of ski socks cost $36.25. At Camden

Sports, 4 pairs of the ski socks cost $32.60.
Mathematics
1 answer:
REY [17]3 years ago
8 0

This question is incomplete

Complete Question

Gatley’s Sport Shack and Camden Sports both carry the same brand of ski socks. At Gatley’s, 5 pairs of the ski socks cost $36.25. At Camden Sports, 4 pairs of the ski socks cost $32.60. A. What is the unit cost per pair of ski socks at both Gatley’s Sport Shack and Camden Sports?

Answer:

The unit cost per pair of ski socks at the Gatley’s Sport Shack is $7.252

The unit cost per pair of ski socks at the Camden Sports is $8.15

Step-by-step explanation:

a) At Gatley’s, 5 pairs of the ski socks cost $36.25.

The unit cost per pair of ski socks at the Gatley’s Sport Shack is calculated as:

5 pairs = $36.26

1 pair = $x

Cross Multiply

5 × $x = 1 × $36.26

$x = $36.26/5

$x = $7.252

Therefore, the unit cost per pair of ski socks at the Gatley’s Sport Shack is $7.252.

b) At Camden Sports, 4 pairs of the ski socks cost $32.60

The unit cost per pair of ski socks at the Camden Sports is calculated as:

4 pairs of socks is = $32.60

1 pair of socks = $x

4 × $x = 1 × $32.60

$x = $32.60/4

$x = $8.15

The unit cost per pair of ski socks at the Camden Sports is $8.15.

You might be interested in
You currently have $30 in your savings account. each week you deposit $5 of your allowance into this account. how long will it t
babunello [35]

Answer:

440 weeks im guessing

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
HELP! I need to pass this test
Eva8 [605]
The answer is D
i plugged in all the equations and the equation for D is the one that works
5 0
2 years ago
How do you solve this btw it’s gr11 applied
Georgia [21]

Answer:62

Step-by-step explanation: 62

3 0
3 years ago
Please help it is TIMED.
lions [1.4K]

Answer:

message it will be easy er to explain

Step-by-step explanation:


4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I NEED SOMEONE WHO ACTUALLY KNOWS WHAT THEY’RE DOING TO ANSWER THIS QUESTION.—-
Tamiku [17]

Answer:

10/6

Step-by-step explanation:

r refer to the above attachment

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Could someone plz help me with these questions?You will get 10 points!Thanks a lot !!!
    14·1 answer
  • If you had 26 over 12 dollars how much money in dollar and cents. round to the nearest penny
    15·1 answer
  • Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price
    9·2 answers
  • Gabe bought 8 bananas at the market for $1.84. Lucy bought 6 bananas at the grocery store for $2.10 . One banana at the grocery
    10·2 answers
  • Will give brainliestt
    5·2 answers
  • W=5, X=3, Y=4, Z=8<br><br> 9X=
    10·1 answer
  • Which of the following is a function
    5·1 answer
  • Pls help! I need to show my work
    11·1 answer
  • Question 4:
    10·1 answer
  • How do you solve this? I'm stuck
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!