10+2(x)=5(x-7)
10+2(x)=5(x)-35
35+10=5(x)-2(x)
45=3(x)
45/3=x
x=15
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer:
3 1/3 miles The answer is D
Step-by-step explanation:
The first trip to school is 5/6 miles. Multiply that by 2 because she also walked home and you get 10/6. Then add the distance she she walked to the library- which simplifies to 5/6 and you get 20/6. That simplifies to 3 1/3.
Answer:
the answer is 3x2-10x+6=0