1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
I am Lyosha [343]
3 years ago
10

3/12 and 5/x are equivalent ratios. Solve for X. Pls help asap

Mathematics
1 answer:
Phoenix [80]3 years ago
4 0

Answer:

3/12  and 5/x

12 times 5 is 60 so 3 times 20 shall be 60

3/12 = 5/20

:)

You might be interested in
When 10 is added to the number that is produced by doubling the number x, the result is equal to 5 times the number that is 7 le
marta [7]
10+2(x)=5(x-7)
10+2(x)=5(x)-35
35+10=5(x)-2(x)
45=3(x)
45/3=x
x=15
8 0
3 years ago
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
What is the value of z in the table?
Genrish500 [490]
The value is 30.9 liters
6 0
3 years ago
Pls help ASAP pls pls pls i will give brainliest if 2 people reply whichever gives best explanation will get brainliset
riadik2000 [5.3K]

Answer:

3 1/3 miles The answer is D

Step-by-step explanation:

The first trip to school is 5/6 miles. Multiply that by 2 because she also walked home and you get 10/6. Then add the distance she she walked to the library- which simplifies to 5/6 and you get 20/6. That simplifies to 3 1/3.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
91.55
cricket20 [7]

Answer:

the answer is 3x2-10x+6=0

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the doubling time for a city whose population is growing by 13% per year
    11·1 answer
  • Floor tiles are 12 inches by 12 how many tiles are needed to tile a floor that is 36 by 15 feet
    9·1 answer
  • Un equipo de futbol esta compuesto por 13 personas, contando el entrenador y el masajista. Tras jugar un partido, reciben para t
    9·1 answer
  • Jeannie works 5 hours on Tuesday, 3 hours on Wednesday, and 4.5 hours on Thursday. If h represents her hourly pay rate, which ex
    11·2 answers
  • Find angle measure <br> A) 350°<br> B)290°<br> C)170°<br> D)280°
    12·1 answer
  • The function g is defined by the following rule.<br> g (x) = 4x + 2<br> complete the function table.
    8·2 answers
  • Please help now it’s important
    8·2 answers
  • State whether the following statements are true or false mathematics.<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cgeqslant" id="T
    14·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%5E%7B2%7D%20%2B2x-24" id="TexFormula1" title="x^{2} +2x-24" alt="x^{2} +2x-24" align="absmid
    15·1 answer
  • Solve pls brainliest
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!