1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mice21 [21]
3 years ago
12

what is the simplified form of (4p - 2) (p - 4)? a) 4p^2 6p - 16 b) 4p^2 - 18p 8 c) 4p^2 - 14p - 6 d) 4p^2 - 6p 16

Mathematics
1 answer:
Stella [2.4K]3 years ago
8 0
The correct answer is B
You might be interested in
Find the x-intercept <br> -10x+6y=2
liubo4ka [24]

Answer:

-1/5

Step-by-step explanation:

We get this answer from substitution

5 0
3 years ago
What is an out lire in math
lara31 [8.8K]
A value that "lies outside" (is much smaller or larger than)
3 0
3 years ago
Question 1 WRONG With what number must 3.475817 be multiplied in order to obtain the number 34,758.17? A 100 1,000 10,000 D 100,
lbvjy [14]

Answer:

1 - Option C - 10,000

2 - 3x+5 will be 12 more than 3x-7.

Step-by-step explanation:

1) To find : With what number must 3.475817 be multiplied in order to obtain the number 34,758.17?

Solution :

The number 3.475817 is multiplied by number to obtain 34,758.17.

As we see that, the decimal is moved four places to the right.

Which means the number is multiplied by 10000.

i.e. 3.475817\times 10000=34,758.17

Therefore, option C is correct.

2) To find : How much greater is the value of 3x+5 than the value of 3x−7?

Solution ;

Assuming that x is the same value in each equation,

In order to determine the difference between the two values,

We ignore the 3x part as it is the same on both of the equations.

So, from 5 to -7 i.e. 7+5=12.

Therefore, 3x+5 will be 12 more than 3x-7.

5 0
2 years ago
This doesn't tell me anything what is this supposed to mean, can you please explain it!!
KiRa [710]
Normally I'd love to help, but put in a picture. I'm confused.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLS HELP BRAINLIEST WILL BE AWARDED IF ANSWER IS CORRECT
    11·1 answer
  • Find the solutions to y = –8x for x = 2, 4, and 8.
    6·1 answer
  • Find the surface area of this composite solid.
    9·1 answer
  • (4,4) and (-2,-2) round to the nearest tenth
    7·1 answer
  • 1/3 + a = 5/4 what is a
    14·2 answers
  • PLS HURRY WILL GIVE BRANLIEST AS USUAL
    5·2 answers
  • Which of the following statements are true?
    15·1 answer
  • If a sample mean is 92, which of the following is most likely the range of possible values that best describes an estimate for t
    6·1 answer
  • Can somebody help me seriously
    9·1 answer
  • Explain why 120% cannot be the probability of some event?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!