1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alisiya [41]
2 years ago
14

Maybepay Life Insurance Co. is selling a perpetual contract that pays $4,990/year. The contract currently sells for $143,012. Wh

at is the rate of return on this investment
Business
1 answer:
Pie2 years ago
4 0

Answer:

3.49%

Explanation:

Calculation to determine the rate of return on this investment

Using this formula

Rate of return=Monthly payment/Current value*100

Let plug in the formula

Rate of return = $4,990/$143,012 *100

Rate of return= 3.49%

Therefore the the rate of return on this investment is 3.49%

You might be interested in
On December 31, the company provides consulting services and bills its customer $3,000 for these services.
lukranit [14]
I would highly recommend either 1. Try to use larger words that has a high vocabulary level to them. It kinda works to fill the sentences better and make them feel more whole as well as take more time to read. You could also 2. Just go back and give it another read and try to find more information on the subject. Hope that helped
8 0
3 years ago
TryFit Co. uses process costing to account for the production of energy food bars. Direct materials are added at the beginning o
lubasha [3.4K]

Answer:

$37,654.00

Explanation:

beginning WIP = $13,000 + $10,000 = $23,000

costs added during the month = $42,000 + $46,000 = $88,000

total materials costs = $55,000

materials cost per EUP = $55,000 / 24,000 units = $2.29

total conversion costs = $56,000

conversion cost per EUP = $56,000 / 19,000 = $2.95

ending inventory = (10,000 x $2.29) + (10,000 x $2.95 x 50%) = $37,650

8 0
3 years ago
You purchased 100 shares of IBM common stock on margin at $70 per share. Assume the initial margin is 50%, and the maintenance m
SIZIF [17.4K]

Answer:

$50

Explanation:

The computation of the stock price level is shown below:

Maintenance margin = Number of shares purchased × price - loan amount ÷  Number of shares purchased × price

30% = 100 shares × price - $3,500 ÷ 100 shares × price

30% × 100 shares × price = 100 shares × price - $3,500

30 × price = 100 shares × price - $3,500

After solving this, the price would be $50

And, the loan amount equal to

= Number of shares purchased × per share price × initial margin

= 100 shares × $70 × 50%

= $3,500

3 0
3 years ago
Do you agree with the​ argument? Should the government treat kidneys like other goods and allow the market to determine​ price?
kow [346]

Answer:

No.

Explanation:

The market should determine the price of goods and services only. The commercialization of human organs would increase the existing social inequality. This is because poor people would only be able to sell their organs, meaning they would not have the ability to buy a kidney if they needed it. On the other hand, it would increase the sale of kidneys for material survival itself, which is morally reprehensible.

8 0
3 years ago
As part of the initial investment, Jackson contributes accounts receivable that had a balance of $32,290 in the accounts of a so
yuradex [85]

Answer: $30,923

Explanation:

From the question, we are told that as part of an initial investment, Jackson contributes accounts receivable that had a balance of $32,290 in the accounts of a sole proprietorship. Out of the amount, $1,367 is deemed completely worthless and for the remaining accounts, the partnership will establish a provision for possible future uncollectible accounts of $848.

The amount debited to accounts Receivable for the new partnership will be the difference between the account receivable balance and the amount that was deemed worthless. This will be:

= $32,290 - $1,367

= $30,923

Therefore, the amount debited to Accounts Receivable for the new partnership will be $30,923

3 0
3 years ago
Other questions:
  • BuzzInc. sold a piece of equipment during the period for $230,000 and recorded a gain of $45,000 on the sale. How should this ga
    5·1 answer
  • Elijah is a warehouse production manager and has been assigned a complex project that might result in lengthy delays. in order t
    9·1 answer
  • Cost of goods sold is obtained from _________.
    11·2 answers
  • Value-stream mapping_____________.a. is a variation of time-function mapping.b. examines the supply chain to determine where val
    10·1 answer
  • Astoria Co. had the following transactions during the month of August 2014: * Cash received from bank loans was $20,000. * Divid
    14·1 answer
  • What is the repetition of patterns across a building design.
    10·1 answer
  • What measures the change in prices of s basket of goods and services in a given year
    15·1 answer
  • Emerald Co. uses a perpetual inventory system and records purchases of merchandise at net cost. The company recently purchased 2
    11·1 answer
  • bonds that are purchased with the intent of selling them in the near future to take advantage of short-term price changes are cl
    5·1 answer
  • I
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!