Answer: 7.142857 or 7 1/7
Step-by-step explanation:
<span>Apples cost $3.50/5 = $0.70 per pound.</span>
Answer: Y=1
Step-by-step explanation:
<h2><u><em>
Hope this helps</em></u></h2>
Answer:
$125.97
Step-by-step explanation:
To answer this question, simply plug the known values into the equation. We know that 100 is the principal (starting amount), 0.08 is the interest rate as a decimal, and t is 3 years.
Now plug in all those values to the given formula: B = p(1 + r)^t
Solve, and you end up with $125.9712, rounded to $125.97