1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
2 years ago
6

A gallon of milk costs $4.20. What is the cost per quart? (1 gallon = 4 quarts)

Mathematics
1 answer:
JulijaS [17]2 years ago
5 0

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

if you do 4.20 divided by 4 you get 1.05 and to see if its right you multiply 1.05 by 4 and you get 4.20.

You might be interested in
Valley Elementary School has a running track that is mile long. Ten students
worty [1.4K]

16

sry im late

...............

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If i divide 3/4 with 2/5 what would the answer be​
Talja [164]

Answer:

The asnwer i fro 5/2 iss 2.5 and the other question is the answer is 1.3 is we add now is 3.8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help pleaseeeeeeeeeeeeeee
Zina [86]

Answer:

Can't see the picture brah

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Two students Are reading a novel Ashley read 10 pages per day Carly reads eight pages per day but she starts early and is alread
iren [92.7K]

Answer:

  • P = 10D
  • P = 8D +40

Step-by-step explanation:

Ashley's page count is ...

  P = 10D

Carly's page count is ...

  P = 8D +40

_____

The page count is the product of the pages per day and the number of days. Since Carly started with a page count of 40, that is added to the product.

4 0
3 years ago
Help me please :) .....
Gnom [1K]

Answer:

at + vi = vf

Step-by-step explanation:

In order to solve for vf, we need to isolate said variable.

a = vf - vi/t (Given)

at = vf - vi (Multiply t on both sides)

at + vi = vf (Add vi on both sides)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 3m-5p=12 solve for p
    10·2 answers
  • Li is making beaded necklaces for each necklace, she uses 27 spacers, plus 5 beads per inch of necklace length. Write an equatio
    11·1 answer
  • Identify the equivalent of:
    6·2 answers
  • Find the equation of a line that is parallel to
    13·1 answer
  • Identify next three numbers in this sequence: 2, 6, 3, 9, 6, 18, 15…
    9·2 answers
  • What is 8x6+2x7=350 ?
    12·2 answers
  • How do I solve the Question​
    10·2 answers
  • Fine the area of the trapezoid
    11·1 answer
  • Aisha runs a tutoring business. With Plan 1, students may choose to pay $20 per hour. Plan 1 is shown on
    12·1 answer
  • Maxine wants a necklace 49 beads long.<br><br> She needs __ blue beads and __ black beads.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!