1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scilla [17]
3 years ago
5

Jillian is making accessories for the soccer team. She uses 761.78 inches of fabric on headbands for 39 players and 2 coaches. S

he also uses 331.89 inches of fabric on wristbands for just the players. How much fabric was used on a headband and wristband for each player?
Mathematics
1 answer:
Tema [17]3 years ago
5 0

Answer:

Head bands: 18.58 inches of fabric

Wrist bands : 8.51 inches of fabric

Step-by-step explanation:

Jillian is making accessories for the soccer team.

For head bands

She uses 761.78 inches of fabric on headbands for 39 players and 2 coaches.

The total number of people = 39 player + 2 coaches = 41 people

Hence:

41 persons = 761.78 inches of fabric

1 person = x

Cross Multiply

41 × x = 761.78 × 1

x = 761.78/48

x = 18.58 inches

For wristbands

She also uses 331.89 inches of fabric on wristbands for just the players.

Number of players = 39 players

Hence:

39 players = 331.89 inches

1 players = x inches

Cross Multiply

39 × x = 1 × 331.89 inches

x = 331.89 inches/39

x = 8.51 inches

Therefore:

18.58 inches of fabric was used for head bands and 8.51 inches of fabrics was used for wristbands.

You might be interested in
One of the zookeepers solved to find Bernard’s speed when he is healthy using the equation:
MrRissso [65]

Answer:

Both the zoo-keepers are correct.

Step-by-step explanation:

The first zoo keeper uses the equation:

x - 41.5 = 13.5

⇒ x = 13.5 + 14. 5 = 55

Now, the second zoo- keeper uses the equation:

41.5 + 13.5 = x

⇒ x = 55

Both use x = 55.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLIEST find the value of r (-4,8), (r,12), m=4/3 (show your work pls)
OLEGan [10]

Answer:

r = 13

Step-by-step explanation:

The first step is to find b from y=mx=b using m=4/3 and (-4,8)

8=\frac{4}{3}(-4)+b

After solving the equation, b will equal -16/3 making the final equation be

y=\frac{4}{3} x-\frac{16}{3}

Using the equation, you can solve for r.

12=\frac{4}{3} x-\frac{16}{3}

This will bring the answer being r = 13

7 0
3 years ago
2.8-4.4n-2n+7<br><br><br><br> QUICKLY BRAINLY IF CORRECT
Alenkasestr [34]

Step-by-step explanation:

=9.8-6.4n

just add them together as easy as that

7 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A survey of the readers of three daily news papers; Nation, standard and Kenya times showed the following results. i) A total of
daser333 [38]
N(N ∩ S ∩ K) = 10
n(ξ) = 250
n(S ∪ K) = 15 - 10 = 5
n(N ∪ S) = 20 - 10 = 10
n(N ∪ K) = 30 - 10 = 20
n(S) = 50 - 10 - 5 - 10 = 25
n(K) = 55 - 20 - 5 - 10 = 20
n(N) = 100 - 10 - 20 - 10 = 60

n(N ∪ S ∪ K) = 10 + 5 + 10 + 20 + 25 + 20 + 60 = 150

Therefore, n(N ∪ S ∪ K)' = 250 - 150 = 100

Therefore, 100 million people do not read any of the three papers.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help with these please
    11·1 answer
  • An expression to convert 50 miles per hour to miles per minute is shown.
    10·2 answers
  • What is .689 in word form
    10·1 answer
  • Write down the next term in this sequence: -1 3 11 23 39<br><br><br> PLEASE EXPLAIN XOXOXOXXOOXX
    8·1 answer
  • Help i not smart plz
    7·2 answers
  • PLEASE HELP DUE TOMORROW!!! real estate sales agent receives a salary of $250 per week plus a commission of 2% of sales. Write a
    6·1 answer
  • Paul is comparing the cost of cell phone services. At CellCoA, the phone he wants costs $305 and the unlimited calling plan cost
    6·1 answer
  • The sum of 2 numbers is 22. 2 times the first number is 10 times the second. what are the numbers
    11·1 answer
  • Which of the following are equivalent to the expression 9/4 ( 1.75 - 2 1/4)? Select all that apply.
    13·1 answer
  • A city block has 6 pigeons and then 1 week later there are 9 pigeons. Let P(t)be the number of pigeons where t is measured in we
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!