1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
3 years ago
8

A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?

Mathematics
2 answers:
pishuonlain [190]3 years ago
7 0

Answer:

26.88/7 = $3.84 per ounce

Step-by-step explanation:

Leto [7]3 years ago
5 0

Answer:

24 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound times 7 pounds= 112 ounces

26.88/112= .24

You might be interested in
Ms. Stone sold her rectangular plot of land. On a map, the coordinates of the vertices are (1, 4), (4, 7), (8, 3), and (5, 0).
ludmilkaskok [199]
16 divided by 858,240
$53,640 per acre
3 0
4 years ago
At the local sandwich shop, employees earn double time for any hours worked in addition to their regular 40-hour week. Last week
Monica [59]
40×8.50=340 17×9=153 153+340=493 regular time/Double time add together
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mass = 100g, Volume = 20ml, what is density?​
bezimeni [28]

Answer:

density = 5 g/ml

Step-by-step explanation:

d=m/v

d= 100/20

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP IM GIVING BRAINLIEST For our safety, it is important that drivers recognize a stop sign immediately. Stop signs are ma
svet-max [94.6K]

Answer:

a) The stop sign is a regular octagon, so the measure of ∠F must be 67.5°. What is the angle measure for ∠L? Describe the relationship between ∠F and ∠L. (1 point)

Angle L is 67.5 degrees. Angles F and L are opposite each other, yet the same angle-degree. Hope this helps <3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The number line shows values of x that make the inequality x &gt; 1 true.
Lana71 [14]

Where is the number line?

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the slope intercept form equation of the line that passes through 1,3 and 3,7
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! 28 POINTS!
    15·2 answers
  • Write your expression for 25 less than 53 and 5
    15·1 answer
  • Pls help I have a lot to do and it’s all due today
    13·2 answers
  • Complete factorization of x^3+4x^2-20x-48
    14·1 answer
  • Pls answer corectly <br><br> ignore the teacher in the backruond
    12·1 answer
  • Bart Simpson can skateboard 4 miles in 56 minutes. How many miles can he skateboard in 42 minut
    14·2 answers
  • X2 + 3x where X is equal to 1.7
    5·2 answers
  • 4) A dice is tossed once. Find the probability of getting
    5·1 answer
  • A group of 5 people decide they will equally share of a pizza. How big will each slice be? 4​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!