Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
Maggie is incorrect.
Step-by-step explanation:
PEMDAS tells us the order of operations and the steps of solving a mathematical statement. It states that exponents must be performed before multiplication or division.
P - Parentheses
E - Exponents
M - Multiplication
D - Division
A - Addition
S - Subtraction
Therefore, to solve 12÷3² correctly, 3² needs to be simplified to 9 <em>before</em> dividing.
I hope this helps!
25 minutes.
Explanation: if the field is 300 feet and the sloth travels 60 feet every 5 minutes, you would divide 300 feet by 60 feet to determine the distance the sloth can travel. That gives you 5, then you would multiple 5 by 5 minutes.
side note: there’s probably a simpler way to explain this
F(x) = ax + b
maka..
f(1) = 3
a(1) + b = 3 --> a+b = 3
f(2) = 5
a(2) + b = 5 --> 2a+b = 5
untuk mencari nilai a dan b nya, di eliminasi, maka dapat
a=2 dan b=1