1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slega [8]
3 years ago
6

Help asap please i need this to pass

Mathematics
2 answers:
Setler79 [48]3 years ago
6 0

Answer:

D,E and F

Step-by-step explanation:

on factorising them we get 4√3

jasenka [17]3 years ago
3 0

Answer:

F.(√48) is the equivalent of 4√6.

You might be interested in
The Yoga class you wish to take is offering two price quotes: $108 for 5 weeks as (15 classes) or $125 for 8 weeks (24 classes).
AURORKA [14]
The answer is C)
108/15 - 125/24 = 1.99
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
2 years ago
Maggie says that if the expression was 12÷3to the second power, you would divide before simplifying 3 to the second power. Is sh
mezya [45]

Answer:

Maggie is incorrect.

Step-by-step explanation:

PEMDAS tells us the order of operations and the steps of solving a mathematical statement. It states that exponents must be performed before multiplication or division.

P - Parentheses

E - Exponents

M - Multiplication

D - Division

A - Addition

S - Subtraction

Therefore, to solve 12÷3² correctly, 3² needs to be simplified to 9 <em>before</em> dividing.

I hope this helps!

4 0
2 years ago
A football field is 300 feet long. A sloth moving very quickly travels 60 feet every 5 minutes. Based on this ratio, how many mi
nalin [4]
25 minutes.

Explanation: if the field is 300 feet and the sloth travels 60 feet every 5 minutes, you would divide 300 feet by 60 feet to determine the distance the sloth can travel. That gives you 5, then you would multiple 5 by 5 minutes.

side note: there’s probably a simpler way to explain this
3 0
2 years ago
Di ketahui f(x)=ax+b tentukan fungsi f(1)=3danf(2)=5
Komok [63]
F(x) = ax + b
maka..
f(1) = 3
a(1) + b = 3 --> a+b = 3

f(2) = 5
a(2) + b = 5 --> 2a+b = 5

untuk mencari nilai a dan b nya, di eliminasi, maka dapat
a=2 dan b=1
5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the rate of return on a $5000 bond purchased at $4750 with a 12% coupon?
    8·1 answer
  • Given: m∠A + m∠B = m∠B + m∠C Prove: m∠C = m∠A
    6·2 answers
  • Please solve, really easy, but I really don’t know....
    7·1 answer
  • The first four terms of a sequence are shown below 9,5,1,-3
    15·1 answer
  • SOMEONE HELP PLS I NEED HELPPPPPPP
    6·1 answer
  • Explain how to use equivalent ratios to find 125% of 200.
    11·2 answers
  • Find three consecutive odd integers so that the product of the second and third integer is 63
    15·1 answer
  • Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
    7·2 answers
  • Find the total cost for a $64 gift that has been marked up 30%. *
    9·1 answer
  • Given the function f(x) = 2-4, determine the slope of the tangent line of f at
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!