Answer:
worked 4 hours tutoring = 4 hours * $25 = $100 earned
$130 needed - $100 earned = $30 needed
$30/ $10 hour babysitting = 3 hours
as for the number of hours, 4 hrs tutor + 3 hrs babysit = 7 hrs, 7 hours < 10 hours its within the requirements
Minimum # of hours babysitting = 3 hours
Step-by-step explanation:
To find the better buy we have to find the cost per pen for each.
1. 20 pens for $1.60 -> 1.60/20 = .08 cents per pen.
25 pens for $2.25 -> 2.25/25 = .09 cents per pen.
The best buy is 20 pens for $1.60 because it's cheaper per pen.
2. 13 berries for $2.60 -> 2.60/13 = .20 cents per berry
17 berries for $3.06 -> 3.06/17 = .18 cents per berry
The best buy is 17 berries for $3.06 because it's cheaper per berry.