Let unit cost of one rake be : r
Given : Total number of volunteers = 12
Given : Each pair of gloves cost $8.00
⇒ Cost of 12 pair of gloves for 12 volunteers = (12 × 8) = $96
Given : The gardener spends a total of $300 on both rakes and gloves
⇒ Cost of 12 rakes + Cost of 12 pair of gloves = $300
⇒ 12r + 96 = 300
⇒ 12r = 204
⇒ r = 17
<u>Answer</u> : Cost of one rake is $17
There is 2 cups in a pint
So the pints would equal 5 cups
Add the 1/2 cup.
Therefore she drank 5 1/2 cups
Answer:
<em>LCM</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>12</em><em> </em><em>and</em><em> </em><em>10</em><em>=</em><em> </em><em>60</em>
<em>hope</em><em> </em><em>this helps</em><em> </em><em><</em><em>3</em>
Answer:
cant help ya but if you go to math_way they help with all sorts of stuff like this
Step-by-step explanation:
sorry!