1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
3 years ago
15

A square has a perimeter of 36 ft. What is the length of each side?

Mathematics
1 answer:
Yanka [14]3 years ago
3 0
9 ft is the answer because a square has four sides, so 36 divided by 4 is 9
You might be interested in
A parking garage charges $3 for each of the first three hours. After three hours, the charge is $7 an hour. What is the total co
marusya05 [52]
3+3+3+7+7 is 23 so your answer is 23
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 32 red​ blocks, 47 green​ blocks, 21 yellow​ blocks, and 25 purple blocks. You pick one block from the bag at ran
Studentka2010 [4]

Answer:

P(green or purple​) = 0.576

Step-by-step explanation:

A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.

In this problem, we have that:

32 + 47 + 21 + 25 = 125 blocks.

Of those, 47 + 25 = 72 are green of purple

​P(green or purple​) = 72/125 = 0.576

8 0
3 years ago
Fran deposited 4869 into a savings account that pays simple annual interest rate of 3.25% how much interest will she earn after
Whitepunk [10]

Answer:

$395.61

Step-by-step explanation:

The formula for simple interest is:

i=Prt

Where

i is the interest amount

P is the principal amount

r is the rate of interest per time period

t is the time period

Here,

P = 4869

we want to find after 30 months, that converted to years is:

30/12 = 2.5 years

t = 2.5

The annual rate is 3.25% = 0.0325

Now, substituting, we find our answer:

i=Prt\\i=(4869)(0.0325)(2.5)\\i=395.61

The interest earned is <u>$395.61</u>

8 0
2 years ago
At a greengrocer, two bananas and one apple cost ?1.16 and one banana and one apple cost ?0.71. How much does one apple cost?
Blababa [14]

Answer

Find out the how much does one apple cost .

To prove

Let us assume that the number of bananas be x .

Let us assume that the number of apples be y .

As given

At a greengrocer, two bananas and one apple cost $1.16 .

Than the equation becomes

2x + y = 1.16

one banana and one apple cost $0.71.

Than the equation becomes

x + y = 0.71

Subtracting x + y = 0.71 from 2x + y = 1.16

2x - x + y - y = 1.16 - 0.71

x = 0.45

Put in the equation x + y = 0.71

0.45 + y = 0.71

y = 0.71 - 0.45

y = $0.26

Therefore the cost of the one apple is  $0.26 .


4 0
3 years ago
The mathematical statement 4 C A means:
shtirl [24]
The mathematical statement 4 C A means that 4 is a subset of A. The "C" symbol is generally used in mathematical statements to mean that the former is a subset of the following statement.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The perpendicular line which of the following equations represents the line that passes through the point 1,-1
    15·1 answer
  • What is the property that allows you move the parentheses in a problem and still get the same answer
    6·1 answer
  • What is the vertex? (x-7)^2+4
    5·1 answer
  • How do I calculate residuals and residual plots? Ex: The Watsons have always kept a garden of Geometrees in their yard. The data
    11·1 answer
  • If you take away 5 from 2 times y, you get 15​
    15·1 answer
  • The dimensions of a rectangle are 3x - 4 and 5x - 11. Which formula can be used to find the perimeter p of the rectangle?
    9·2 answers
  • 1+10=10<br> 2+20 =20<br> 3+30=28<br> 4+40=32<br> 5+50=28<br> 6+60=?
    11·1 answer
  • Quick math, please help!! Thank you!
    7·1 answer
  • What is the shape of the base of a pentagonal right prism?
    15·1 answer
  • To solve the equation x + 5 = 3x - 4, Jasper graphs the equations f (x) = x + 5 and g(x) = 3x – 4. What is the solution to the e
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!