1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
3 years ago
15

A square has a perimeter of 36 ft. What is the length of each side?

Mathematics
1 answer:
Yanka [14]3 years ago
3 0
9 ft is the answer because a square has four sides, so 36 divided by 4 is 9
You might be interested in
Watch help video
KengaRu [80]

Answer: There’s a .35 % chance that the marble will be green. When drawing all 3, the chance is .04%

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
28 is what precent of 50
WITCHER [35]

Answer:

56%

Step-by-step explanation:

28/50=56/100

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me!! answer all ​
Sergio [31]

its blurry

Step-by-step explanation:

can you take a better picture

3 0
3 years ago
Help please it’s scatter plots
gogolik [260]
I can’t see the picture
8 0
3 years ago
Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans
Valentin [98]

Answer:

1.   2r+1.6b=10

2.  r=5-0.8b

3.  b=6.25-1.25r

Step-by-step explanation:

<h3> The complete exercise is: "Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans and rice for a potluck dinner. Let b be the number of pounds of beans Lin buys and r be the number of pounds of rice she buys when she spends all her money on this meal.</h3><h3>1. Write an equation relating the two variables.</h3><h3>2. Rearrange the equation so "b" is the independent variable.</h3><h3>3. Rearrange the equation so "r" is the independent variable."</h3><h3 />

1. According to the information exercise given in the exercise, the cost per pounds of brown rice is $2. Since "r" represents the number of pounds of rice Lin buys, the total cost of the brown rice she buys can be represented with this expression:

2r

The beans cost $1.60 per pound. Since "b" represents the number of pounds of beans Lin buys, the total cost of beans she buys can be represented as:

1.6b

Knowing that she spends $10, you can write the following equation:

2r+1.6b=10

2. In order to rearrange the equation so "b" is the independent variable, you need to solve for "r":

2r+1.6b=10\\\\2r=10-1.6b\\\\r=\frac{10-1.6b}{2} \\\\r=5-0.8b

3. To rearrange the equation so "r" is the independent variable, you must solve for "b". You get:

2r+1.6b=10\\\\1.6b=10-2r\\\\b=\frac{10-2r}{1.6}\\\\b=6.25-1.25r

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio of girls getting pickle pop chips to boys getting pickle pop chips is 20 to 11. If the girls
    8·1 answer
  • James works in a flower shop. he will put 36 flowers in vases for a wedding. he must put the same amount of tulips in each vase.
    5·1 answer
  • Help lol I don’t know what to do
    13·2 answers
  • If y=15 when x=2, find y when x=8
    9·1 answer
  • Find your mass if a scale on Earth reads 650N when you stand on it.
    8·1 answer
  • What is the surface area of a cube that has a side length of 5 feet?
    10·1 answer
  • Please help me with this
    12·2 answers
  • Was Thomas Jefferson a federalist or anti-federalist?
    11·2 answers
  • 30 tens =___ 100 <br> 30 ten's is equal to how many 100's
    9·1 answer
  • I really need your help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!