1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
3 years ago
14

Use the table of the equation C = 0.15t + 2.50 to estimate how long you

Mathematics
1 answer:
kotegsom [21]3 years ago
7 0

Answer:

I'm a little confused about the question but if it's asking what C= then If I'm correct it's 5.10 but FYI I have no idea if it's right so sorry if I got it wrong

You might be interested in
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Paraphin [41]

the overhead, fixed costs, is $1000.

the variable cost is $200, so if she sells "x" tiles, then her costs is 200*x or 200x.

total costs then will just be C(x) = 200x + 1000.

namely both costs added together.

Revenue is just how much it's been taken in from the sales, since each tile is selling for $240, then the revenue is simply 240*x or just R(x) = 240x.

break even point is when those two guys equal each other

\bf \stackrel{R(x)}{240x}=\stackrel{C(x)}{200x+1000}\implies 40x=1000\implies x=\cfrac{1000}{40}\implies x=25

what if the cost for each tile were $220, 20 bucks more?

\bf \stackrel{R(x)}{240x}=\stackrel{C(x)}{220x+1000}\implies 20x=1000\implies x=\cfrac{1000}{20}\implies x=50

well, if the cost for each tile is $200, her break-even point is at 25 units, namely once she has sold 25 tiles, she's has lost nothing, has won nothing either, but hasn't lost anything.

if the cost is however $220 instead, her break-even point comes much later, at 50 units, so she'll have to sell more tiles in order to not have any losses, so she's worse off if the cost is more or course.

4 0
3 years ago
Write a expression that uses partial products to multiply 8 x 64
krok68 [10]
8 x 64
=64 x 2 x 4
=128 x 2 x 2 
=256 x 2
=512
3 0
4 years ago
Find four numbers that are evenly divisible by both 2 and 9
Hatshy [7]

Answer:

18

36

72

144

Step-by-step explanation:

For numbers to be divisible by 2 they must end in an even number

For numbers to be divisible by 9 the sum of the digits must be divisible by 9

3 0
3 years ago
It is known that the point P(-9,18) belongs to the graph of the function y=k/x. Find k.
riadik2000 [5.3K]

Answer:

k = (-162).

Step-by-step explanation:

A point of the form (x_{0},\, y_{0}) belongs to the graph of this function, y = k / x, if and only if the equation of this function holds after substituting in x = x_{0} and y = y_{0}.

The question states that the point (-9,\, 18) belongs to the graph of this function. Thus, the equation of this function, y = k / x, should hold after substituting in x = (-9) and y = 18:

y = k / x.

18 = k / (-9).

Solve this equation for the constant k:

\begin{aligned}k &= 18 \times (-9) \\ &= (-162)\end{aligned}.

Thus, k = (-162).

6 0
2 years ago
If x+1 and x-1 are the factors of the polynomial ax^3 + x^2 - 2x +b,find the values of a and b
Nadusha1986 [10]

The polynomial remainder theorem says that dividing a polynomial p(x) by x-c leaves a remainder of p(c)=0 if x-c is a factor of p(x). In this case, check c=-1 and c=1.

a(-1)^3+(-1)^2-2(-1)+b=-a+b+3=0

a(1)^3+(1)^2-2(1)+b=a+b-1=0

From the first equation,

-a+b+3=0\implies a=b+3

and substituting into the second gives

(b+3)+b-1=0\implies2b+2=0\implies b=-1\implies a=2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • At a peanut butter factory, the daily production cost, C, for j jars of peanut butter is modeled by the graph below. What are th
    10·2 answers
  • Find the volume in cubic millimeters.
    10·2 answers
  • Sasha works at a greenhouse during the summer . She has to wrap mum plants with colored foil . There are 130 rows with 40 mums i
    11·1 answer
  • 5x-6-3(x+4)=3(1-5)-7
    7·1 answer
  • Harper picked 3.5 baskets of apples. Cooper picked 4 1/4 baskets of apples did Harper and cooper pick together? Express your ans
    6·1 answer
  • You earned $75 for working at a grocery store for 5 hours on a saturday. what is the unit rate,
    15·2 answers
  • Look at the image plz and tell me the answer plz I really need help
    9·1 answer
  • Carson is going to see a movie and is taking his 2 kids. Each movie ticket costs
    7·1 answer
  • Billy is saving up to buy a $400 PS5. He already saved $275. If he has saves $25 a week, how many weeks will it take him to save
    14·2 answers
  • 5 Mina bought 472 pounds of cheddar
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!