Speed (v) could be determined using this following formula
v = distance ÷ time
plug in the numbers
v =

v =

v = 9/3
v = 3
The speed is 3 miles per hour
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate = $32/(5 pounds) = $6.40/pound
[You can convert that to smaller units:
$6.40/pound × (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce]
:::::
Cost = (number of pounds) × $6.40/pound
:::::
12 pounds × $6.40/pound = $76.80
Answer:
A
Step-by-step explanation:
It says the both dimensions are 30%. So, it we do 31 divided by 6, it would be 5 with a remainder of one, which is also equal to 5.1. If we then multiply it by 4, then divide by 9, that would be .03.
The "unit rate" appears to be $20 per ticket.
Answer:
Step-by-step explanation: