1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hunter-Best [27]
3 years ago
12

Crafter's Warehouse sells 3 yards of gray tulle for $5.63. They sell 6 feet of black tulle for $3.58. Which tulle has the better

price?
Mathematics
1 answer:
Sindrei [870]3 years ago
3 0

Answer:

The black tulle is the better buy

Step-by-step explanation:

You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.

You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet

5.63/9 = 0.62555 per foot

3.58/6 = 0.59666 per foot

You might be interested in
The formula relating the forces is xd= y (L-d). What formula can you use to find the length of the lever?
labwork [276]
So assuming L=legnth

xd=y(L-d)
divide both sides by y
(xd)/y=L-d
add d to both sides
((xd)/y)+d=L
5 0
3 years ago
The Martinez family drove 48.7 miles to the river. It took them 1.2 hours to get there. How fast did they drive? Round to the ne
Vlad [161]
It would be 487/12         / is over
5 0
3 years ago
A rectangle has vertices at (0, 0), (3, 0), and (0,6). What is the area of the rectangle?
Alexxandr [17]

First, set the coordinate points on a graph, and joint them to form a graph

By looking at the graph we can see that:

width : 3

length: 6

Area of a rectangle : Length x width : 6 x 3 = 18

7 0
11 months ago
If natalie and her friends decide to rent 4 lanes at reguler cost for a party ten people need to rent shoes and 4 people are mem
taurus [48]

The question is missing a tabular data. So, it is attached below.

Answer:

The total cost for the party is $74.50.

Step-by-step explanation:

Given:

Lanes rented at regular cost = 4

Cost of 1 lane rented  at regular cost = $9.75

Cost of 1 lane rented for members = $7.50

Cost of 1 shoe rental at regular cost(non members) = $3.95

Cost of 1 shoe rental for members = $2.95

Since, lanes are rented at regular cost, we use unit rate at regular cost

So, cost of 4 lanes rented = 4\times 9.75= \$ 39

Now, out of 10 people who rented shoes, 4 are members. So, the number of non-members is given as:

Non members who rented shoes = 10 - 4 = 6

So, 4 members and 6 nonmembers rented shoes.

So, cost of 6 non members renting shoes = 6\times 3.95=\$ 23.70

Cost of 4 members renting shoes = 4\times 2.95=\$ 11.80

Total cost for the party is the sum of all the costs. This gives,

= 39 + 11.80 + 23.70

= 50.80 + 23.70

= $74.50

Therefore, the total cost for the party is $74.50.

5 0
2 years ago
Write a compound inequality for the graph shown below.<br> Use x for your variable.
ICE Princess25 [194]

Answer:

wheres your graph?

Step-by-step explanation:

i could do this with a graph lol

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 7. A rectangle has an area of 45m2
    12·1 answer
  • To make chocolate milk, the lunch lady uses 4 cups of white milk for each cup of chocolate milk
    13·1 answer
  • Help me out plzzzzzz!
    13·2 answers
  • Please help with this
    6·2 answers
  • Just tell me the where the x-axis and y-axis goes pls &lt;3
    15·1 answer
  • Please help ASAP
    11·1 answer
  • write a relation that consisting of 5 ordered pairs, a domain of perfect squares and a range of perfect cubes
    14·2 answers
  • Help please! answer by today.
    14·2 answers
  • Can you answer number 29 please?
    5·1 answer
  • Identify the reflection of the figure with vertices C (-2, 4), D (1, 5), and E (1, 2), across the x-axis.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!