1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hunter-Best [27]
3 years ago
12

Crafter's Warehouse sells 3 yards of gray tulle for $5.63. They sell 6 feet of black tulle for $3.58. Which tulle has the better

price?
Mathematics
1 answer:
Sindrei [870]3 years ago
3 0

Answer:

The black tulle is the better buy

Step-by-step explanation:

You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.

You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet

5.63/9 = 0.62555 per foot

3.58/6 = 0.59666 per foot

You might be interested in
JUHE
Amanda [17]
The answer is 21 because that’s when I finally touch a goldfish
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Look at the photo pick A B C D either one explanation not needed thank you! <3
hjlf

Answer:

A

Step-by-step explanation:

It's A

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
45m<br> 34m<br> 74m<br> What is the area
Masja [62]

Answer:

Add all and you will get the answer...........

5 0
2 years ago
The perimeter of a kite is 52 meters. If one side measures 19 meters find the measure of the opposite side.
Setler [38]

For any kite, we have two pairs of congruent adjacent sides. In general, the kite would have sides of x, x, y , y. In this case, x = 19 is known while y is unknown.

The four sides add up to 52, so

x+x+y+y = perimeter

19+19+y+y = 52

38+2y = 52

2y+38-38 = 52-38 .... subtract 38 from both sides

2y = 14

2y/2 = 14/2 ... divide both sides by 2

y = 7

Therefore the opposite side of the 19 meter side is 7 meters

<h3>Answer: B) 7 meters</h3>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me and give me correct answer
snow_lady [41]
The house is in the coordinate plane is (4.5, -1.5).

Thats all I know, hope that helped for now.

~Sam
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution of the equation? -10+/x+8=-4
    10·2 answers
  • Jason paid $15.50 for 3 slices of pizza and 2 burgers. Susan paid $20 for 1 slice of pizza and 4 burgers. Write a system of equa
    12·1 answer
  • Henry is an agent for movie stars. He earns 10% of
    10·2 answers
  • What is the future value of $1,740 in 16 years assuming an interest rate of 6.75 percent compounded semiannually?
    12·1 answer
  • I hats this Simplify (5^-2)^4
    7·2 answers
  • Please help me!!!!!!!!!!!!​
    5·2 answers
  • (I’ll give brainliest) The scale on Bobby's map is 2 in. = 50 mi. His final destination is 6 in. away
    10·2 answers
  • Every week, Hector works 20 hours and earns $210.00. He earns a constant amount of money per hour.
    5·1 answer
  • 2 times the difference of 5 and 3​
    12·1 answer
  • COMPLETE ANSWER
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!