Answer:
$6.00 for 5 apples
Step-by-step explanation:
$5.00/4= $1.25 per apple
$6.00/5= $1.20 per apple
5¢ cheaper
The smallest decimal is 0.019
Answer:
Step-by-step explanation:
Has anyone answered ?
Answer:
Step-by-step explanation:
Total students = 120
Number of students studying Mathematics P(A) = 90
Number of students studying Science P(B) = 72
Number of students who doesn't study both subjects P(AUB)'= 10
1) Number of students studying atleast on subject = 120 -10 = 110
2) Number of students studying both math and science = (90 +72) -110
= 162 -110 = 52
3) Number of students studying only mathematics = 90 -52 = 38
4) Number of students studying only science = 72 -52 = 20