1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
3 years ago
5

The volleyball team at West View High School is

Mathematics
2 answers:
jenyasd209 [6]3 years ago
8 0

Answer:

Shirt box : y=7.5x+30

Just tees: y=10.5x

Step-by-step explanation:

Vladimir DeathGrave 2021
2 years ago
On a computer you can press ctrl and the box with the 3 lines beside it on the top of the computer, After you do that how do you paste or put it on your questioning page?
andrew11 [14]3 years ago
6 0

Question:

The graph represents the two companies' prices. What is the linear equation that represents each T-shirt company?

Answer:

1.) Shirt Box: y = 7.5x + 30

2.) Just Tees: y = 10.5x

Step-by-step explanation:

For Number -<u>One</u>- We do - 7.5 + 30 = 37.5

For Number -<u>Two</u>- We do -  10.5  <u>×</u>  "X"

You See We have to solve for "X"

This is just to give the idea, and Kinda help Explain it. . .

(Yes i know im 4 days late - & Yes i know its already answered, But I just explained it To get the Understanding of the Two answers.)

You might be interested in
Which conversion factor would you use to convert between these pairs of units minutes to hours grams to milligrams cubic decimet
Lynna [10]
Minutes to hours - 1h = 60m.
Grams to milligrams- 1g = 10^3 mg
Cubic decimeters to milliliters- 10^1 DL=1 L Hope this helps.
4 0
3 years ago
Find the x - and y -intercepts of the graph of the linear equation 3x+6y=24 .
True [87]

Answer:

x-intercept(s):

(8,0)

y-intercept(s):

(0,4)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find 9.5% of $104,884. ( Include dollars and cents in your answer .)
Maru [420]
9.5% of $104,884 would be $9,963.98 .
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A surfboard that has a regular price of $150 is on sale at a 40% discount. What is the sale price with a 9% tax?
Ahat [919]

Answer:

$98.10

Step-by-step explanation:

150 decrease 40% =

150 × (1 - 40%) = 150 × (1 - 0.4) = 90

90 increase 9% =

90 × (1 + 9%) = 90 × (1 + 0.09) = 98.1

8 0
3 years ago
5 3/4 quarts = how many cups
SIZIF [17.4K]

Answer:

23 cups

hope this helped

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is p(king or club)?
    10·1 answer
  • A trains leaves Cincinnati at 2:00 pm.A second train leaves the same station in the same direction at 4:00 pm.The second train t
    11·1 answer
  • Which factor pair of -24 adds to give you 10?
    11·1 answer
  • F (x) = 3x^2+ 2x<br> Find f (-4)
    9·2 answers
  • The length of a rectangle is I m more than twice the width, and the area of the rectangle is 28 m. Find the dimensions of the re
    8·1 answer
  • You need a common numerator in order to add or subract two fractions.<br> O True<br> O False
    9·1 answer
  • Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price
    9·1 answer
  • I NEED HELP!!!! I am currently reviewing for my last test, and i am struggling with this problem. I KNOW WHAT THE ANSWER IS BUT
    11·1 answer
  • What is the volume of a right circular cylinder with a radius of 4 m and a height of 4 m?
    7·1 answer
  • Average Allowance Amount $20, $15, $10, $5 with frequency ll, 5, 10, 3. What is the range of the allowance amounts?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!