1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
2 years ago
7

Find the value of x. Round to the nearest tenth. 17° 47 Х X =[?]

Mathematics
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]2 years ago
4 0

Answer:

13.7 units

Step-by-step explanation:

Hi there!

The dotted lines and the hypotenuse of the green triangle create a new right triangle, with one of its acute angles measuring 17 degrees and its hypotenuse measuring 47 units.

Given this information and that we must solve for the side opposite the given angle, we can use the sine ratio:

sin\theta=\frac{opposite}{hypotenuse}

Plug in known information

sin17=\frac{x}{47}\\47*sin17=x\\13.7=x

Therefore, the value of x when rounded to the nearest tenth is 13.7 units.

I hope this helps!

You might be interested in
A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART
kiruha [24]

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

4 0
2 years ago
5x = 1/125<br> What is X
Solnce55 [7]

Answer:

x= 1/25

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
_________ is the quality a design has if it maintains all characterics when it is rotated about a point lying in its plane.
nekit [7.7K]

Answer:

B.) Rotational Symmetry


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for missing sides of a right triangle using the pythagorean theorem of 6 and 11 and x
Fantom [35]
Each side has own formula, so which side is X
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Santiago is buying bagels for her office.Each box contains 6 plain, 4 blueberry, and2 onion bagels. Write and interpret a r
yawa3891 [41]

Explanation:

Each box contains

\begin{gathered} 6plain \\ 4blueberry \\ 2onionbagels \end{gathered}

The ratio that compares the number of blueberry bagels in one box to the number of onion bagels in one box will be calculated below as

\begin{gathered} 4:2 \\ in\text{ the simplest form } \\ 2:1 \end{gathered}

This means that for every one onionbagels in the box, there are 2 blueberry bagels

Part B:

Given that there are 20 blueberry bagels, the number if onion bagels will be calculated below as

\begin{gathered} \frac{2}{1}=\frac{20}{x} \\ cross\text{ multiply, we will have} \\ 2x=20 \\ \frac{2x}{2}=\frac{20}{2} \\ x=10 \end{gathered}

Hence,

The final answer is

10\text{ }onion\text{ }bagels

7 0
1 year ago
Other questions:
  • QR = 36 ; PR = 45 ; PQ = 21, Sin __?___ = 21 / 45
    14·2 answers
  • What is the reciprocal of 3 3/7?
    7·2 answers
  • (-3; -3) and (8-3). What is the slope​
    9·1 answer
  • 1. Over the past year, a university’s computer system has been struck by a virus at an average rate of 0.4 viruses per week. The
    11·1 answer
  • Tim plays a computer game each game is a win or a loss he wins three fifths of his first 40 games he then wins his next 12 games
    9·1 answer
  • Find the equation of the line that passes through (3, 1) and has a y-intercept of –2.
    13·1 answer
  • What inequality is graphed below?<br><br> x &gt; 7<br> x ≤ 7<br> x &lt; 7<br> x ≥ 7
    5·1 answer
  • Why is the sky blue? also enjoy the points and you dont have to answer lol just dont wanna get this deleted
    8·1 answer
  • Scores turned in by an amateur golfer at a golf course during 2017 and 2018 are as follows.
    13·1 answer
  • 8kg ham costs $12/kg. find the cost per pound.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!