1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grandymaker [24]
2 years ago
12

A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?

Mathematics
2 answers:
jeka57 [31]2 years ago
3 0
The unit price is 11.2
cupoosta [38]2 years ago
3 0

Answer:the unit price is 11.2

Step-by-step explanation:cuz u  divided 56 by 6 and u get =11.2 plz rate me brainest

You might be interested in
∠ A and ∠B are vertical angles. Find each angle if, m∠ A=7x+2 and m∠ B=4x+11. Solve for x
tino4ka555 [31]

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

Vertical angles are equal so

<A = <B

7x+2 = 4x+11

Subtract 4x from each side

7x+2-4x = 4x+11-4x

3x+2 =11

Subtract 2 from each side

3x+2-2 = 11-2

3x = 9

Divide by 3

3x/3 = 9/3

x=3

7 0
3 years ago
What is equivalent to 5(8d)
kati45 [8]

Answer: ( 2 + 3 ) ( 8d )

Step-by-step explanation:

There are multiple possible answers and I'm not sure if you're missing part of the question.

Correct me if I am incorrect.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
the mean of 10 numbers is 1445. if 1500 is also added to this data what will be there new mean of 11 numbers
tamaranim1 [39]
Let the sum of the 10 numbers be x, then
x/ 10 = 1445
x = 1445 x 10 = 14450

New mean = (14450 + 1500)/11 = 15950/11 = 1450
7 0
3 years ago
Three friends go grocery shopping together, and each buys the same kind of strawberries. Akio buys 2 pounds (lb) and pays $1.50.
Burka [1]

Answer:

1.50$ for (1 lb) make sure you pick the graph with the coat that go to 7 not 12!

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
IF U HELP ME I WILL MARK U BRAINLIEST
SVEN [57.7K]
Range is Y. So the line hits -4 on Y.
Answer- -4
5 0
2 years ago
Other questions:
  • During a weekend, the manager of a mall gave away gift cards to every 80th person who visited the mall. On Saturday, 1,210 peopl
    9·1 answer
  • Hello solve it for me 10 points
    7·2 answers
  • What is the equation of the line that goes through the point (6,-1) and is parallel to the line represented by the equation belo
    10·2 answers
  • The metric system is based on the number ___. 1 2 10 12
    5·2 answers
  • What is the rule for the sequence? 2.8,2.2,1.6,1
    7·1 answer
  • What is the value of x?
    9·2 answers
  • If you can help tyyyy :))))
    8·1 answer
  • A water well drilling rig has dug to a height of -60 feet after one full day of continuous use.
    5·1 answer
  • PLZ HELP!!! WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • What is the best approximation of the value of a? 2. 4 cm 2. 7 cm 3. 0 cm 3. 3 cm.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!