Solve for x by plugging in y, then plug x back in
The answer you're looking for is 83.
Answer:


Step-by-step explanation:
In the triangle we have the following trigonometric equations:

and also:

$16.76 divided by 4 = $4.19 each gallon
So $4.19 x 7 gallons = $29.33