1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart
1 answer:
Answer:
$2.18
Step-by-step explanation:
since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.
You might be interested in
Hello here is a solution :
Answer:
25a-40b-10 is your answer, hope this helped :)
Step-by-step explanation:
Answer:
600
Step-by-step explanation:
10*-5=-50*-4=200*3=600
The answer is 600.
The unit rate is $1.25 per pound
If he buys 2 lbs of sunflower seed and 2 lbs of regular seed he will have 4 lbs of seed, for what he paid 16+12=28 dollars so 28/4=7 dollars per pound <span />