1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
2 years ago
8

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Mathematics
1 answer:
faltersainse [42]2 years ago
5 0

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

You might be interested in
How would a find a rule for this cubic function?
ELEN [110]
Hello here is a solution : 

3 0
3 years ago
Hey guys I have more questions comming soon​
gavmur [86]

Answer:

25a-40b-10 is your answer, hope this helped :)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. Find the product. 10 • –5 • –4 • 3 = ? (1 point) –600 –500 500 600
vladimir2022 [97]

Answer:

600

Step-by-step explanation:

10*-5=-50*-4=200*3=600

The answer is 600.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Drupady [299]
The unit rate is $1.25 per pound
6 0
3 years ago
A bird owner wants to purchase birdseed from the local pet store. Sunflower seeds sell for $8 per pound and regular bird seed se
murzikaleks [220]
If he buys 2 lbs of sunflower seed and 2 lbs of regular seed he will have 4 lbs of seed, for what he paid 16+12=28 dollars
so 28/4=7 dollars per pound <span />
6 0
2 years ago
Other questions:
  • If the circumference of a circle is 16 pi what is the radius
    10·1 answer
  • -5 5/6 ÷ 5=???
    15·1 answer
  • What two facts can you double to find 8 X 4 explain
    11·1 answer
  • What is 36/4 as a mixed number
    15·1 answer
  • Apply the distributive property to create an equivalent expression for (m-3+4n)x(-8)
    5·2 answers
  • Find the complementary angle of 73.8 (Type an integer or a decimal.) is Enter your answer in the answer box
    5·1 answer
  • What is the circumference of the given circle in terms of pi?
    15·2 answers
  • What is the surface area of the cube?(please and put your answer as a number without a unit.)
    9·1 answer
  • Hiii my dudeeeeeeeeeeee
    5·2 answers
  • Will give bainlyest!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!