1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
3 years ago
14

Egg noodles: Package A is 12 oz. for $0.99. Package B is 2 lbs. for $2.56

Mathematics
1 answer:
Katen [24]3 years ago
5 0

Answer:

Package A

Step-by-step explanation:

$0.99 ÷ 12oz = 0.0825

2lb = 32oz

$2.56 ÷ 32oz = 0.0800

therefore the package a is a better deal

You might be interested in
Evaluate the expression for the given value of the variable(s).
Lesechka [4]
The answer to what you have there is -55 using order of operations. 5 times -6 is -30. 5 times -5 is -25. add. You get -55.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A snail moved 5 feet in 2 hours. How many feet will the snail move in 5 hours?
mamaluj [8]
The best way to do this is to set up a proportion

2       5
--- = ----
5       x

then cross multiply and divide

5 times 5=25/2=12.5

he would move 12.5 feet in 5 hours

I hope I've helped!
4 0
3 years ago
Which equation in slope intercept represents the line that goes through the points (-1, 6) and (1, -2)
Afina-wow [57]

Answer:

D) y=-4x+2

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(-2-6)/(1-(-1))

m=-8/(1+1)

m=-8/2

m=-4

y-y1=m(x-x1)

y-6=-4(x-(-1))

y-6=-4(x+1)

y=-4x-4+6

y=-4x+2

3 0
3 years ago
If f(x)=81, what is x?
Allushta [10]

Answer:

There's not enough information...

7 0
2 years ago
PLS HELP ME ON THIS ASAP
myrzilka [38]

Answer:

A pair of friends are walking around outside and come across an unknown object. They are not sure if it is a living or a non-living thing. The friends decide to do a quick investigation to determine if it is alive.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The coordinates of the vertices of △ABC are A(−4, 6) , B(−2, 2) , and C(−6, 2) .
    13·2 answers
  • Help me. I'm not very good at math
    8·1 answer
  • Help pleaseee I don’t understand!!!
    10·1 answer
  • Rewrite the expression in the form 7n
    14·2 answers
  • Need help saying Korean ​
    7·1 answer
  • A few years ago, a survey commissioned by The World Almanac and Maturity News Service reported that 51% of the respondents did n
    8·1 answer
  • What is the elapsed time between 3:40 AM and 2 PM?
    9·1 answer
  • Sarah bought 3 pairs of joggers and a pair of tennis shoes. The tennis shoes cost $105. The total cost of her purchase was $180.
    15·1 answer
  • 20POINTS Which exponential functions have been simplified correctly? Check all that apply. f (x) = 5 RootIndex 3 StartRoot 16 En
    7·2 answers
  • Las unidades solo son 1 6 7 o són 167 unidades 6 decimas...No lo entiendo.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!