1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
3 years ago
10

Need this very badly ​

Mathematics
1 answer:
NeTakaya3 years ago
4 0
((5x5)/2)x2=50 square ft
(8x5)x2= 80 square ft
8x7= 56 square ft
50+80+56=186 square ft
D) 186 square ft
You might be interested in
Please answer this question fast​
svetoff [14.1K]

Answer:

348 of them are not postgraduates

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with pythagoras.
lana [24]

Answer:

(q)

cb \:  =  \sqrt{4 {}^{2}  +  {3}^{2} }

cb = 5

q =  \sqrt{ {13}^{2}  -  {5}^{2} }

q = 12

(r)

cb = \sqrt{ {13}^{2} -  {5}^{2}  }

cb = 12

r =  \sqrt{12 {}^{2} - 5 {}^{2}  }

r =  \sqrt{119}

r = 10.91

(s)

ab =  \sqrt{20 {}^{2}  - 16 {}^{2} }

ab = 12

s =  \sqrt{12 {}^{2} + 8 {}^{2}  }

s = 4 \sqrt{13}

s = 14.42

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Bob bought an investment at $550 and sold it at $723. What was his
Shalnov [3]
The correct answe would be C...
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. The word sum
MariettaO [177]

Answer:

Multiplication

Step-by-step explanation:

I believe 2x2 would have a sum of 4.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of 3 candles is $19.50. What is the unit price?
julsineya [31]
The unit price will be 6.50
Cheers,Irys
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 11. Jessica invested $18820 to buy a new car for her business. How many years would it take for
    12·1 answer
  • Find the average velocity of the function over the given interval 2+tan x[-pi/4
    10·1 answer
  • Ginnys team scored 22 points during the first half of a basketball game.Her team scored 39 points during the second half of the
    13·2 answers
  • A logo is made of a square and a semicircle. The square has side lengths of 12 inches. One side of the square is also the diamet
    14·1 answer
  • NEED HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST +20 points
    9·1 answer
  • I need to evaluate h(3)
    5·1 answer
  • HELPPPPP MEEEEE BROOOOSSSSS
    14·1 answer
  • Round each fraction to the nearest half to find the estimate. There is eight tenths of a cake and Riley eats six tenths of it. E
    7·2 answers
  • Please help me solve this
    13·1 answer
  • Jean-Paul incorrectly states that
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!