1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
3 years ago
8

Please Help !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Oduvanchick [21]3 years ago
4 0

Answer:

26:26

Step-by-step explanation:

I hope I've helped :)

You might be interested in
Please!!! I need help, this is the last question on my paper, I just want to go play video games for the weekend :'|
ANEK [815]
<h2><u>Functions</u></h2>

The relationship between both prices is determined by function (R - 1 = B + 2).

It is clear that for each pound less of brown rice there will be 2 more pounds of beans, with which there is a direct relationship between both quantities, which is determined through a function (R - 1 = B + 2).

Given that brown rice cost $ 2 per pound, and beans cost $ 1 per pound, and Alexa has $ 10 to spend on these items to make a meal for a dinner she is attending, to determine if it is the amount of rice purchased a function of the amount of beans purchased, the following calculation must be performed:

  • 2 x 5 + 0 = 10
  • 2 x 4 + 2 = 10
  • 2 x 3 + 4 = 10
  • 2 x 2 + 6 = 10
  • 2 x 1 + 8 = 10
  • 2 x 0 + 10 = 10

Therefore, it is clear that for each pound less of brown rice there will be 2 more pounds of beans, with which there is a direct relationship between both quantities, which is determined through a function (R - 1 = B + 2).

Learn more about maths in brainly.com/question/9216080

3 0
2 years ago
Can you plz help me...
Paha777 [63]

The solution is where the two red lines cross each other.

The graph has a blue dot where the lines cross.

It is at X = 2 and Y = -3


The answer is (2,-3)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a/b = 4, a = 8c, and c = 9, what is the value of b?
yaroslaw [1]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of the variable if P is between J&amp;K<br> JP=8z-17; PK=5z+37; JK=17z-4
pochemuha
Because P it between J and K it means that JP+PK = JK. That means:
8z-17+5z+37=17z-4
13z+20=17z-4
4z=24
z=6

<span>The value of the variable is 6.</span>
5 0
3 years ago
In winter, the price of apples suddenly went up by $ 0 . 7 5 $0.75dollar sign, 0, point, 75 per pound. Sam bought 3 33 pounds of
elena-s [515]
Your answer ,It would be 24,925
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Hannah and Anthony are siblings who have ages that are consecutive odd integers the sum of their ages is 92 which equation could
    8·1 answer
  • A single, six-sided die is rolled. Find the probability of rolling an odd number or a number less than 4.
    5·2 answers
  • Which equation has the solution x = 2 ? *
    11·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    8·1 answer
  • Write a few sentences that could represent this math problem.
    15·2 answers
  • -1/4 ÷ (-7/9) = in simplest form?<br> Could anyone help! 'DON'T PUT ANY ANSWER JUST TO GET POINTS'
    13·1 answer
  • Mr Loya Invested $115 in GameStop stocks. If the stocks price increased by 500% how much is Mr Loya’s investment worth now?
    13·1 answer
  • Pleasssseeeee helppppp
    13·1 answer
  • Which answer choice is it?
    9·1 answer
  • If you receive a 30% DISCOUNT off an item costing $60.00, how much money do you save?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!