1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vsevolod [243]
3 years ago
6

State the hundred thousands place for 7,832,906,215

Mathematics
1 answer:
juin [17]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

6 is the thousands place

0 (right next to it) is the 10 thousands place

9 is the hundred thousands place. There is only 1 nine present so the answer is unique.

You might be interested in
Simplify: [4 + 6 x (5 - 2)] + 8<br><br> 30<br> 31<br> 24<br> 72
ludmilkaskok [199]

Answer: the answer i got is the 30


Step-by-step explanation:

so first you had to do the parentheses

(5-2)=3

[4+6 multiplied by 3] + 8

[4+18]+8

22+8

=30

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve F(x) for the given domain.<br>F(x) = x² + 3x - 2<br>F(3)=____<br>a. 13<br>b. 16<br>C. 40​
Llana [10]

Answer:

B. 16

Step-by-step explanation:

F(3) means we must plug the number "3" into the equation for each x.

(3)^2 + 3(3) -2

9 + 9 - 2

16

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I know it has to be b or d
densk [106]

It is C, however I might be wrong so you can visit this website.

Websites: https://www.varsitytutors.com/hotmath/hotmath_help/topics/converse-inverse-contrapositive

7 0
3 years ago
The grocery store is having a sale on frozen vegetables. 4 bags are being sold for $5. At this rate, what is the cost of 7 bags?
Brums [2.3K]

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

Create a proportion where x is the cost for 7 bags:

\frac{4}{5} = \frac{7}{x}

Cross multiply and solve for x:

4x = 35

x = 8.75

So, the cost of 7 bags is $8.75

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $81<br> 25 gal<br> or <br> $62.05<br> 20 gal
Elan Coil [88]

Answer:

$62.05 for 20 gallons

Sorry if I didn't get it correct. I don't really understand how you worded your question. <3

Step-by-step explanation:

$81 for 25 gallons =

81/25 = $3.24 for 1 gallon

$62.05 for 20 gallons =

62.05 / 20 = $3.10 for 1 gallon

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The perimeter of a​ standard-sized rectangular rug is 4040 ft. the length is 22 ft longer than the width. find the dimensions.
    6·1 answer
  • Algebraic of coefficient of 3
    12·1 answer
  • C=K(Rr/R-r) solve for R<br><br> Pweese help.
    6·1 answer
  • Aiguo places 6 circular biscuits, each with the same diameter, on a baking sheet as
    13·1 answer
  • Help please... What is the measurement of arc AC?
    13·2 answers
  • Which statement correctly compares Line segment AB Which statement correctly compares Line segment AB and Line segment FD? And L
    14·1 answer
  • Given the equation y = 3x + 2 , what is the value of x when y = 8? A:2 B:4 C:6 D:9
    12·1 answer
  • What is the solution to the equation 3x + 15 = 9
    11·2 answers
  • Which expression represents a negative number? A.-4.5x-22.1 B.4.5x22.1 C.-45x2.21 D.-45x-2.21
    11·1 answer
  • F (x) = -4x² + 10x + 13
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!