1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
3 years ago
10

It cost $16.80 for a half dozen cookies. How much does one cookie cost?

Mathematics
2 answers:
Vadim26 [7]3 years ago
5 0
I think it’s 36 cents or .357
lisov135 [29]3 years ago
3 0
I hope this answer is right.
A half dozen= 6
So 16.80/6 = $2.80
Please mark me brainliest if I got it correct:)
You might be interested in
Alex purchased a new car for $28,000. The car's value depreciates 7.25% each year. What will be the value of the car 5 years aft
Zanzabum
The value would be 28,000*(1-0.0725)*(1-0.0725)*(1-0.0725)*(1-0.0725)*(1-0.0725)
which is 28,000*0,9275^{5}
which equals 28,000*0.6863=$19,219
6 0
2 years ago
Y’all plz- help this is so hard <br> giving brainlest ;)
stiv31 [10]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELLLPPP SOMONE11111
Elena-2011 [213]

Answer:

D) would make the three-dimensional figure

7 0
3 years ago
2.Draw a diagram to represent each of these situations. Then write an addition expression that represents the final temperature.
Crazy boy [7]
Wait can you draw diagrams on here?
3 0
2 years ago
What does x equal? <br> Thanks!
mel-nik [20]
X+x-17+39=180
2x+22=180
Subtract 22 from both sides
2x=158
X= 79
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the leading coefficient of the polynomial?
    10·1 answer
  • 10. A crew is shingling a roof. They complete 6.8 square feet every hour.
    6·2 answers
  • Why is -3 an integer?
    10·2 answers
  • Angela is shopping for pet supplies and needs to buy a kennel and several toys. At Paws R Us, she would pay $50.75 for the kenne
    7·1 answer
  • I need help for number 55
    14·2 answers
  • Solve the problem below by finding a common denominator.<br><br> 23+12
    6·2 answers
  • What is the simplified form of the expression? 9. (m^7)^2 a) 2m^14 b) m^49 c) m^9 d) m^14
    8·1 answer
  • Idek what im doing<br> help please
    5·1 answer
  • Naomi bought a dress on sale for $24. Naomi bought the dress for 60% of the original price. Which equation shows how to find the
    6·1 answer
  • In 5 batches of trail mix, there are 3 cups of chocolate chips. How many cups of chocolate chips are in 1 batch?​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!