1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
2 years ago
14

In a competition of 50 professional ballroom dancers, 22 compete in the fox-trot competition, 18 compete in the tango competitio

n, and 6 compete in both the fox-trot and tango competitions. How many dancers compete in the fox-trot or tango competitions?
Mathematics
2 answers:
DaniilM [7]2 years ago
7 0

Answer:

ballroom?

Step-by-step explanation:

elena-s [515]2 years ago
3 0

Answer:

28 compete in the fox trot and 24 compete in the tango.

You might be interested in
Complete the following:
Svetlanka [38]

1) A mathematical ratio is known as the golden ratio. It is   frequently found in nature, and when employed in a design, it encourages compositions that look organic and natural and are visually appealing.

2)  The algebraic form of golden ratio is root of x2-x-1 = 0

3) The golden ratio number is approximately equal to 1.618

4) When a line is split into two equal sections, the sum of the two parts, (a) + (b), divided by (a), equals 1.618, and this is known as the Golden Ratio

5) When designing forms, logos, layouts, and other things, this formula might be useful. By dividing each number in the Fibonacci series by its direct predecessor, the golden ratio is obtained. Mathematically speaking, the quotient F(n)/F(n-1) will become closer to the limit 1.618 for rising values of n if F(n) describes the nth Fibonacci number. The golden ratio is a more popular name for this restriction.

Learn more about golden ratio here: brainly.com/question/2263789

#SPJ4

5 0
1 year ago
Can someone help me with this problem?<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%2818x%5E2%2B9x-7%29%2F3x" id="TexFormula1" title="
Fantom [35]
I hope this helps you

5 0
3 years ago
Which formula is used to find circular mil area?
krok68 [10]
The term circular mil is common in expressing the cross sectional area of a wire. Electrical wires have very minute diameters that are often measured a thousandth of an inch. Hence, when you find the area of the circular wire, for convenience, the unit used is circular mil which is equivalent to one-thousandth of an inch. 

For example, a wire has a diameter of 6×10⁻⁵ inches. To find its area:

A = πr² = π( 6×10⁻⁵ /2)² = 2.83×10⁻⁹ in²

Since 1 mil = 1/1000 (inch) or 0.001 inch

A =  (2.83×10⁻⁹ in²)* (1 mil/ 0.001 inch)²
A = 0.00283 circular mils

7 0
3 years ago
A box holds 24 containers of yogurt. Each box has 4 flavors with 6 containers of each flavor. If you choose three yogurts withou
tangare [24]

Answer:

3/6 or 1/2 (50%)

Step-by-step explanation:

There is 6 containers of each flavor, correct?

If you pick 3 of the same flavor, 3/6, it would look like that fraction.

If you simplify it, It'd be 1/2.

If you want it as a percent, It'd be 50%.

As a decimal, It's .50.

6 0
2 years ago
FIND THE UNIT RATE OF EACH SCENARIO.
quester [9]
1. Daxton is paid 8 dollars per hour.

2. Allison can type 45 words per minute.

3. 1,500 flyers can be printed per minute.

4. He traveled 45 miles per gallon of gas.









Explanation: You divide the two numbers that are being used in the word problem.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of these relations on{0,1,2,3}are partial orderings? Determine the properties of a partial ordering that the others lack.
    10·1 answer
  • The polynomial below is a perfect square trinomial of the form A^2-2AB+B^2<br><br> 4x^2-20x+25
    5·2 answers
  • For which equation would n = 0 not be a solution?
    13·1 answer
  • What is 126 billion divied by 108.2 billion
    13·2 answers
  • A cookie factory monitored the number of broken cookies per pack yesterday.
    10·1 answer
  • What is the scale factor?
    7·1 answer
  • 4x+1=2x-5 show all steps and solve for x
    12·2 answers
  • 10) IF 4 cans of tomato soup cost $3.50, what is the unit price for 1 can of tomato soup? Round
    6·1 answer
  • The following points lies in the solution set of the system of inequalities shown graphed below?
    8·1 answer
  • 30 points !!!!!!!!!!!! HELPPPP!!!!!!!!! SIMPLIFY THE EXPRESSION!!!!!!!!!!!<br><br><br>(9ab^-5)^-2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!