1 and 1/4..................................
4x=251
251-84=167
4x=167
X=41.75
One tire will cost $41.75
Answer:
8 inch
Step-by-step explanation:
radius is half the diameter
Answer:
20x - 8
Step-by-step explanation:
Since we have the length and height of the rectangle we just multiply each by 2. This is because the length is the same on both sides and the height is too. The equation would look like this:
(5x-4 + 5x -4) + (5x +5x) = 10x -8 + 10 x = 20x -8
Answer:
A 500 mg bag of prepackage seeds costing $3.95
Step-by-step explanation:
First, you need to know the amoun of grams in 1/2 kg to find the cost of the sunflower seeds:
1 kg→1000 grams
1/2 kg→ x
x=(1000*(1/2))/1
x= 1000/2
x= 500 grams
Second, you have to find the cost of 500 grams of sunflower seeds:
100 grams → $0.70
500 grams→ x
x=(500 *0.70)/100
x= 3.5
According to this, 1/2 kg of of bulk sunflower seeds cost $3.5 which is cheaper than the 500 mg bag of prepackage seeds that cost $3.95 and this means that the better value is 1/2 kg of bulk sunflower seeds as the amount is also higher as 500 mg is equal to 0.5 grams.