1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
3 years ago
14

A grocer has 18kg of black tea worth 3.5per kg. She wants to mix

Mathematics
1 answer:
fenix001 [56]3 years ago
3 0

The question is incomplete, the complete question is;

A grocer has 18 kg of black tea worth $3.5 per kg. She wants to mix it with green tea worth $2.6 per kg to sell the mixture at $2.9 per kg. How much of green tea should she use?

Answer:

36

Step-by-step explanation:

Let the weight of the green tea used be x kg.

From the question:

We have:

18 kg of black tea at $ 3.5 per kg. Thus total cost of black tea is 18 x 3.5 = $ 63

Cost of green tea is $2.6 per kg. Total cost of green tea is 2.6 * x = $2.6x

Total weight of the mixture is 18 + x kg.

Total cost of the mixture is = $2.9 (18 + x)

Thus,

Total cost of black tea + total cost of green tea = Total cost of the mixture

$63 + $2.6 x = $2.9 (18 + x)

$63 + $2.6x = $52.2 + $2.9x

63 – 52.2 = 0.3 x

10.8 = 0.3 x

x = 10.8/0.3

x = 36

36 kg of green tea is needed

You might be interested in
Simpifly 49/84 <br> ...........
sineoko [7]

Answer:

7/12

Step-by-step explanation:

Divide both the numerator & denoniminator by 7.

49 / 7 = 7

84 / 7 = 12

7/12

3 0
3 years ago
Use the properties of exponents to write an equivalent expression that is a product of unique
SVETLANKA909090 [29]

42.57 x 46630= 75769 =3794874 =37489438790=3474936

4 0
3 years ago
Please help me I will give you brainliest
Alex777 [14]

AnswerAnswer:

data set one is the third colum thingy

data set number 2 is the 5th colum

Step-by-step explanation:

since I cant see the answer choices, I can't really answer it. But still please brainliest! I need 4 MORE to get rank EXPERT!

<h2></h2><h2>*<u><em>THIS USER HAS BEEN VERIFYED AND ACCEPTED AS AN OFFICAL BRAINLY© USER, ALLOWING THAT YOU GOT LUCKY FOR HAVING A PRO ANSWER THIS QUESTION*</em></u></h2>
7 0
3 years ago
Please Help Fast Urgent
AysviL [449]
The answer is C., 19/27
5 0
3 years ago
I'm having a hard time with my geometry class. Please help me!
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Angle EFG = 82 degrees; Angle GFH = 98 degrees

Step-by-step explanation:

Linear pairs are angles that are placed side by side. When you add them together, you get 180 degrees.

Show work:

3n + 22 + 4n + 18 = 180

7n + 40 = 180

7n = 140

n = 20

Plug in the variable:

Angle EFG:

3(20) + 22

60 + 22

Angle EFG = 82 degrees

Angle GFH

4(20) + 18

80 + 18

Angle GFH = 98

Check:

98+ 82 = 180 degrees

180 degrees was the total so the answer is correct.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The distance between P and T on the coordinate grid is ___ units. (Input whole numbers only.) Image of a coordinate grid with po
    5·2 answers
  • Help me plzzzzzzz with this question
    10·1 answer
  • How do you write negative 4 tenths as a fraction?
    5·1 answer
  • The shirt was $7.45 he pays with a $20 how much he getting back
    5·1 answer
  • What is the slope intercept form of the equation of 6x+5y=-15
    11·1 answer
  • Megan reads 2 pages of a book each morning
    9·1 answer
  • What is the median?<br> 3, 5, 7, 7, 7, 8, 9, 9, 10
    10·2 answers
  • 7 quarts= _________ cups​
    6·2 answers
  • A saleswomen is paid $10 per hour and $6 for each sale she makes. She wants to earn more than $150 in a 8-hour work period.
    7·1 answer
  • A school wants to buy a chalkboard that measures 4 feet by 6 feet. The chalkboard costs $10.00 per square foot. How much will th
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!