1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mars2501 [29]
2 years ago
7

1. 56 + (-56)2. -240 + 3703.-5.7+(-4.2)4.-15+(-8)​

Mathematics
1 answer:
Snezhnost [94]2 years ago
5 0

Answer:

1.) 0

2.) 130

3.) -9.9

4.) -23

You might be interested in
Can someone help me plz??
Brut [27]

Answer:

96π

Step-by-step explanation:

v =  \frac{1}{3}  {r}^{2} h\pi

V=96π

5 0
3 years ago
25x^2+40x+16=28<br><br><br><br><br>Ansa ASAP
Paha777 [63]
Solution:
1. Move all terms to one side
<span>25{x}^{2}+40x+16-28=0</span>  2. Simplify <span>25{x}^{2}+40x+16-28 to <span>25<span>x<span><span>​2</span><span>​​</span></span></span>+40x</span></span><span><span>−12</span></span>
<span>25{x}^{2}+40x-12=0</span>  3. Apply the Quadratic Formula<span>x=\frac{-40+20\sqrt{7}}{50},\frac{-40-20\sqrt{7}}{50}

</span> 4. Simplify solutions
<span>x=-\frac{2(2-\sqrt{7})}{5},-\frac{2(2+\sqrt{7})}{5}</span> Done!
8 0
3 years ago
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST TO ANYONE WHO WANTS IT AFTER THEY ANSWER IT!!!!!!! PLEASE HELLP ME I NEED TO GET THE DONE STA
Aleksandr [31]
I think u have to Multiply the 100 and 0.30 and that would be 30
6 0
3 years ago
4. What is the value of the expression 72 + (33 + 12) 23 a. 3 b. 8 C. 9 d. 11​
jeyben [28]

Answer:

1107

Step-by-step explanation:

72+ (33+12)23

= 72 + (45)23

=72+ 1035

=1107

6 0
2 years ago
How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds <br> I need step by step
svlad2 [7]
$7.40/ 5 pounds
= $1.48/pound

The unit rate is $1.48/pound~
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify (10 + 3i)(5 − 2i).
    13·2 answers
  • Lorenzo and Nicole survey students about their favorite subject. Lorenzo surveys 24 students. This is 4 times as many as the 6 s
    5·1 answer
  • Please help me!!! :)
    15·1 answer
  • What is the slope of a line parallel to y=-2x-3
    5·1 answer
  • A pizza manufacturer randomly puts two-dollars-off coupons in the packages of its frozen pizzas. Ms. Segal purchased 6
    11·2 answers
  • Let the universe be the set U = {1, 2, 3,..., 10}. Let A = {1, 4, 7, 10}, B = {1, 2, 3, 4, 5}, and C = {2, 4, 6, 8}. List the el
    9·1 answer
  • Log6 1/36<br><br> natural log or base 10 log?
    5·1 answer
  • Lol I am having an exam ....no but help
    9·1 answer
  • 3/4 mile each day for 8 days how far did I walk
    12·2 answers
  • For an experiment comparing two treatment conditions, an independent-measures design would obtain ____ score(s) for each subject
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!