1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sertanlavr [38]
3 years ago
6

In a hospital there are 56 TB patients. The patients are grouped with respect to their ages.

Mathematics
1 answer:
zalisa [80]3 years ago
5 0
<span>Table:

Class Boundaries         Frequency

5-10                              8

10-15                            9

15-20                          15

20-25                          10

25-30                           8

30-35                           6
                                ----------
total                           56

Average =

[5+10]/2*8+[10+15]/2*9+[15+20]/2*15+[20+25]/2*10+[25+30]/2*8+[30+35]/2*6
---------------------------------------------------------------------------------------------------
</span>                                                      56

That is 1075 / 56 = 19.2

Answer: 19

You might be interested in
Someone please help me I’ll give out brainliest please dont answer if you don’t know
sveta [45]

Answer:

it's 1130.97

Step-by-step explanation:

V = A h.

Since the area of a circle = π r 2 , then the formula for the volume of a cylinder is:

V = π r 2 h.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sandwich shop offers 4 different meats and 2 different cheeses. Suppose the sandwich shop offers 24 different meat-cheese sand
Sergio039 [100]

Answer:

Step-by-step explanation:

You would do this question like this.

4 meats * 2 cheeses * x breads = 24 different kinds of  sandwiches.

8x = 24

8x/8 = 24/8

x = 3

There are 3 different kinds of breads.

4 0
3 years ago
What, is commercial Mathematics...​
Delvig [45]

Answer:

I believe Commercial Mathematics is the kind of mathematics for the bussiness world. Where you calculate: There are 12 productions and three companies. Two companies already took 8 productions. How many productions will the last company take?  Stuff like that.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
With 128,134,140,146,152,whats the next number If the pattern continues?
Xelga [282]
By adding 6, the next number should be 158
6 0
2 years ago
If 7 notepads cost $3.15, what is the unit price of the notepads?
vovangra [49]

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

Unit price is basically the same as unit rate. Unit rate is the cost of one item.

So $3.15 divided by seven is point fourty-five.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone plz help me 0.004 x = 0.4
    5·1 answer
  • Jayne’s checkbook balance is $8,075.10. Her bank statement indicated an ending balance of $7,617.17. After comparing her records
    15·1 answer
  • Factor the expression using the GCF.<br><br>7+14 = <br><br>​
    11·1 answer
  • Which equation correctly shows the absoulte vaule of -8
    7·2 answers
  • 3. A straight line passes through two points with
    9·1 answer
  • In the diagram below, tan e = 3. What is the value of m?
    7·2 answers
  • The price of a holiday was decreased by 12 percent to 600 . What was the price before the decrease?
    7·1 answer
  • A large fish tank measures 24 x 12 x 16 inches. If the tank is filled to the top, how much water will fill the tank?
    7·1 answer
  • 1. The chart below represents the percentage of Americans traveling to each destination.
    13·1 answer
  • Your teacher said you could use notes cards on the test. You studied and wrote seven
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!