You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
-8=-16+m
-8+16=m
m=8
I would appreciate if my answer is chosen as a brainliest answer
Answer:
44
Step-by-step explanation:
Answer:
Option : D
Step-by-step explanation:
Hope it helps you!
Answer: <u><em>The first number is 8</em></u>
Step-by-step explanation: Let the three No. s be x, y and z respectively
given = x+ y+ z= 72
y=7x
z=7x-18
∴As we know x+ y+ z=72
i.e. x+7x+7x-18=72
15x=72+18=90
15x=90
x=90/15
∴x=8
∴y=7x
7×8=56
∴z=7x-18
56-18=38
∴<u><em>The first no. is x=8</em></u>
<u><em>The second no. is y=7x = 56</em></u>
<u><em>The third no. is z=7x-18 = 38</em></u>