1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anyanavicka [17]
3 years ago
11

Pls help, i need this in 5 mins!

Mathematics
1 answer:
fomenos3 years ago
6 0

Answer:

85

Step-by-step explanation:

You might be interested in
a) How many significant figures are in the numbers 99 and 100? (b) If the uncertainty in each number is 1, what is the percent u
levacccp [35]

Answer:

2, 3

1.01, 1

Percentage uncertainty

Step-by-step explanation:

a) The significant figures in the number 99 is 2

The significant figures in the number 100 is 3

b) Uncertainty in each of the numbers for both the numbers is 1

Percentage uncertainty

99

\text{Percentage uncertainty}=\frac{\text{Uncertainty}}{Value}\times 100 \\\Rightarrow \text{Percentage uncertainty}=\frac{1}{99}\times 100=1.01

Percentage uncertainty = 1.01

100

\text{Percentage uncertainty}=\frac{\text{Uncertainty}}{Value}\times 100 \\\Rightarrow \text{Percentage uncertainty}=\frac{1}{100}\times 100=1

Percentage uncertainty = 1

c) Percentage uncertainty is a better way to express the numbers as the significant figures do not show the actual value of the numbers.

6 0
3 years ago
Mike's electronics store sold the following number of cellphones on each of the seven days of a week. DayCell Phones Sold Sunday
bulgar [2K]

Answer:

  (c)  10 phones

Step-by-step explanation:

The mean is the sum divided by the number of contributors:

  (12 +10 +9 +5 +14 +10 +10)/7 = 70/7 = 10

The mean number of phones sold for the week was 10 phones.

6 0
2 years ago
Five cupcakes and two cookies cost $19.75. Two cupcakes and four cookies cost $ 17.50.
alina1380 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x and y represent the cost of a cupcake and cookie respectively.

Given that;

Five cupcakes and two cookies cost  $19.75.

5x+2y=19.75 ---------- 1

Two cupcakes  and four cookies cost $17.50.

2x+4y=17.50 --------------2

Let's solve the simultaneous equation by elimination;

Multiply equation 1 by 2;

10x+4y=39.50-------3\\

Subtract equation 2 from equation 3;

10x-2x+4y-4y=39.50-8x=22

8x=22

divide both sides by 8

\frac{8x}{8} =\frac{22}{8} \\x=2.75

Since we have the value of x, let substitute into equation 1 to get y;

5x+2y=19.75\\5(2.75)+2y=19.75\\13.75+2y=19.75\\2y=19.75-13.75\\2y=6\\y=\frac{6}{2} \\y=3.00

therefore , the cost of cupcakes and cookies are;

cupcakes=  2.75\\cookies= 3.00

PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST

6 0
2 years ago
32/56 = x/7 what is the answer please bestie
andrezito [222]

Answer:

4/7

Step-by-step explanation:

32/56 = 4/7

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
3n+22 +2n+38=180 m angle
s344n2d4d5 [400]
3n+2n= 5n
22+38=60
180-60=60
60=5n
n=12
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP 25 POINTS
    12·1 answer
  • Expand and simplify (x-2)(x-2)(x-3)
    15·1 answer
  • Elise is entering a team into a 5-kilometer race. The cost for entry is $15 for a team and an additional $2 per member. The tota
    15·1 answer
  • Which of these are recurring expenses?
    6·1 answer
  • SOMEONE ANSWER THIS ASAP PLEASEEEE!!!
    13·1 answer
  • 1+2=21<br>2+3=36<br>3+4=43<br>4+5=​
    10·2 answers
  • The rectangle shown has a perimeter of 44 cm and the given area. Its length is 7 more than twice its width. Write and solve a sy
    14·1 answer
  • 15 + ( -11)3 please help
    6·2 answers
  • A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?
    10·2 answers
  • Factor x^3+25 completely
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!