1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
5

Red Raider Company uses a plantwide overhead rate with direct labor hours as the allocation base. Next year, 560,000 units are e

xpected to be produced requiring 0.90 direct-labor hours each. How much overhead will be assigned to each unit produced given the following estimated amounts?
Estimated: Department 1 Department 2
Manufacturing overhead costs   $2,530,000  $900,000
Direct labor hours 168,000 DLH 110,000 DLH
Machine hours 30,000 MH   8,000 MH

a. $12.34 per unit
b. $63.95 per unit
c. $7.32 per unit
d. $11.11 per unit
e. $15.06 per unit
Business
1 answer:
andrew11 [14]3 years ago
7 0

Answer:

d. $11.11 per unit

Explanation:

Plant wide overhead rate = Total manufacturing cotsts / Total direct labor hours

Plant wide overhead rate = ($2,530,000 + $900,000) / (168,000+110,000)

Plant wide overhead rate = $3,430,000 / 278,000

Plant wide overhead rate = $12.34 per DLH

Overhead cost per unit = Plant wide overhead rate * Direct hours per unit

Overhead cost per unit = $12.34 * 0.90

Overhead cost per unit = $11.11 per unit

You might be interested in
an audit manager) has been assigned to the audit of Tandem Electric, Inc. Dorothy is concerned that Joanne, a friend from her co
zhannawk [14.2K]
I thought it would be B. Because if she is doing audit and knows someone in the company that is helping with the audit, she is NOT legally able to do the audit! That is what I learned in accounting anyway. I am not sure though just an input.I would pick B.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a country where only two goods are produced and consumed, the production and consumption of Good X results in external benefi
Fudgin [204]

Answer:

Would unregulated markets produce too much or too little of Good X and Good Y, compared to the efficient output levels for these products?

Explanation:

Good X: Too Little

Good Y: Too Much

8 0
3 years ago
Is it possible that a person might be an effective leader in one situation but not in another
amid [387]

Yes, effective leadership involves chosing the right style for the situation. Every leadership situation has different variables and followers. Think of a coach that fails with one team and wins with another.

6 0
4 years ago
When a local walmart is open 7 days a​ week, 24 hours a​ day, which form of utility is it providing to​ customers?
Vladimir [108]
Answer: TIME UTILITY

When a local Walmart is open 7 days a week, 24 hours a day, it is providing the customers with time utility. Economic utility includes Form utility, Time utility, Place utility and Possession utility. Time utility refers to the availability of products when the customer needs them. In this utility, the company chooses the hours and days when products and services are available to the customers according to the needs of the customers.
6 0
3 years ago
The Bakery produces organic bread that is sold by the loaf. Each loaf requires 1/2 of a pound of flour. The bakery pays $2.50 pe
Ber [7]

Answer:

Data Table

Month July August September The third quarter

Flour budget (pound) 938 pounds 1,108 pounds 996 pounds 3,042 pounds

Flour budget (USD) $2,345 $2,770 $2,490 $7,605

Explanation:

Flour needs to produces organic bread:

In July = 1,500 x 1/2 = 750 pounds

In August = 1,880 x 1/2 = 940 pounds

In September = 1,680 x 1/2 = 840 pounds  

In October = 1,560 x 1/2 = 780 pounds

Flour needs on hand at the end of:

July = 940 x 20% = 188 pounds

August = 840 x 20% = 168 pounds

September = 780 x 20% = 156 pounds

Total flour needs:

In July = 750 + 188 = 938 pounds

In August = 940 + 168 = 1,108 pounds

In September = 840 + 156 = 996 pounds  

In the third quarter = 3,042 pounds

The bakery pays $2.50 per pound of the organic flour used in its loaves.

In July = 938 pounds x $2.50 = $2,345

In August = 1,108 pounds $2.50 = $2,770

In September = 996 pounds  $2.50 = $2,490

In the third quarter = $7,605

Data Table

Month July August September The third quarter

Flour budget (pound) 938 pounds 1,108 pounds 996 pounds 3,042 pounds

Flour budget (USD) $2,345 $2,770 $2,490 $7,605

7 0
3 years ago
Other questions:
  • True or false: economies of scale exist when expansion of the scale of production causes total production costs to increase more
    10·1 answer
  • What is the four parts of SWOT analysis
    9·1 answer
  • Your employer contributes $60 a week to your retirement plan. assume you work for your employer for another 20 years and the app
    7·1 answer
  • Programming languages used to create artificial intelligence and expert system applications are often called _____
    5·1 answer
  • Select all that apply:
    9·2 answers
  • Matt broderick company began operations on january 2, 2013. it employs 9 individuals who work 8-hour days and are paid hourly
    14·1 answer
  • On October 1, Company B records 1 year of prepaid rent in an income statement account then adjusts for the unexpired prepaid ren
    14·1 answer
  • JavaPro Systems is a​ start-up company that makes connectors for​ high-speed Internet connections. JavaPro Systems has budgeted
    7·1 answer
  • What is legal citizenship defined as
    11·1 answer
  • Question is down below, 80 points! :)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!