4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds
Answer:
hey:)
the answer is -8.11
there is no step-by-step explanation, because you have to either do it with a calculator or do it by yourself
Since the photo booth charges a $500 fee for two hours at the party and an additional 50 dollars per hour, we have:
50x+500=C
Where x is the hours stayed and C is the total cost. Since Cindy doesn't want to spend more than 700 dollars, we have:

So she spent an additional 4 hours on the rental.
Answer:
87 minutes
Step-by-step explanation:
Let the total number of minutes = m
Our equation is given as:
$20.21 = $14.99 + 0.06m
20.21 = 14.99 + 0.06m
Collect like terms
0.06m= 20.21 - 14.99
0.06m = 5.22
m = 5.22/0.06
m = 87
Therefore, the total number rod minutes used is 87 minutes