1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mice21 [21]
3 years ago
8

Solve for b? Please !!

Mathematics
1 answer:
____ [38]3 years ago
4 0

Answer:

b= 10.58

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Katherine paid $25.56 for12 gallons of gasoline. What is the price per gallon of gasoline? per gal
zloy xaker [14]

Answer:

$2.13

Step-by-step explanation:

If she paid $25.56 for a total number of 12 gallons, then you need to divide 25.56 by 12, and you will get 2.13. Meaning each gallon cost $2.13.

You can also check your answer by multiplying 2.13 by 12.

5 0
3 years ago
What is an efficient way to compute 47^2–37^2 without using raw calculations?
e-lub [12.9K]

Answer:

(47+37)(47-37)

Step-by-step explanation:

47^2-37^2 is a difference of two squares. a^2-b^2 = (a+b)(a-b) so this expression can be factored to (47+37)(47-37) = (84)(10) = 840

6 0
3 years ago
Find the tan line to y=4sinx at (pi/6,2)
garri49 [273]
Half it and then multiply and divide
8 0
3 years ago
8 + 6x - 10x = 16 - 8x
Svetllana [295]
The answer is x=2

Remember, first add/substract the like terms, in this case 6x-10x to get -4x. Then, add 8x to negative 8x to cancel it out and do the same thing to -4x. Do this with all your terms and you should get 4x=8. Then divide both sides by 4 to get x=2.
4 0
3 years ago
please help meeee !!!
Len [333]

Answer:

D or A

Step-by-step explanation:

Hope this helps

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ME!<br><br><br> what is ur name<br><br><br> jk<br><br><br> what is 5 +5x (7x)=4
    5·1 answer
  • How do you solve 16.24 divided by 0.14
    5·1 answer
  • FRIST ANSWER WILL MARK BRAINLIEST!!! what is 5/12 X 26
    12·2 answers
  • Does anyone know how to answer this? The Probability that you draw a mechanical pencil from a group of 25 mechanical and wooden
    12·1 answer
  • What is the scientific notation for 92100<br>​
    9·1 answer
  • Give the ''''quotient'''' in simplest form:
    12·2 answers
  • If 9 garden hoses cost $196.83 and the price of each hose is the same how much does each hose cost?
    10·2 answers
  • COACH GONZALEZ TRAVELED AT AN AVERAGE SPEED OF 65 MILES PER HOUR FOR 3.5 HOURS. HE THEN TRAVELED AT AN AVERAGE SPEED OF 70 MILES
    10·1 answer
  • I need to find the measure
    8·1 answer
  • Which one has the same volume
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!