1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
3 years ago
15

Find the product. Write the product in SIMPLEST form. 4/5 x 7

Mathematics
1 answer:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
5 0
The answer is 5 3/5 or in decimal form 5.6
You might be interested in
Evaluate 2r (t – 1) ifr =<br> 4 and t<br> = 6
garri49 [273]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

2r(t - 1)

r = 4

t = 6

Step 2: Substitute and Evaluate

2(4) · (6 - 1)

8 · 5

40

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Showing ALL calculations, whether this statement is valid
choli [55]

Answer:

<em>R</em><em>M</em>79 608.51

Step-by-step explanation:

First year,

<em>RM</em>505 050.00×5%=<em>RM</em>505 050.00×5/100

=<em>RM</em>25 252.50

second year,

(<em>RM</em>505 050.00+<em>R</em><em>M</em>25 252.50)×5%=<em>RM</em>530 302.50×5/100

=<em>RM</em>26 515.13

third year,

(<em>R</em><em>M</em>530 302.50+<em>R</em><em>M</em>26 515.13)×5%=<em>R</em><em>M</em>556817.63×5/100

=<em>R</em><em>M</em>27840.88

three years interest,

<em>RM</em>25 252.50+<em>RM</em>26 515.13+<em>RM</em>27840.88=<em>RM</em>79608.51

<em><u>I</u></em><em><u> </u></em><em><u>d</u></em><em><u>o</u></em><em><u>n</u></em><em><u>'</u></em><em><u>t</u></em><em><u> </u></em><em><u>k</u></em><em><u>n</u></em><em><u>o</u></em><em><u>w</u></em><em><u> </u></em><em><u>t</u></em><em><u>h</u></em><em><u>a</u></em><em><u>t</u></em><em><u> </u></em><em><u>i</u></em><em><u>s</u></em><em><u> </u></em><em><u>R</u></em><em><u> </u></em><em><u>o</u></em><em><u>r</u></em><em><u> </u></em><em><u>R</u></em><em><u>M</u></em><em><u> </u></em>

<em><u>i</u></em><em><u>f</u></em><em><u> </u></em><em><u>i</u></em><em><u>t</u></em><em><u> </u></em><em><u>i</u></em><em><u>s</u></em><em><u> </u></em><em><u>R</u></em><em><u> </u></em><em><u>,</u></em><em><u>s</u></em><em><u>o</u></em><em><u>r</u></em><em><u>r</u></em><em><u>y</u></em>

<u>H</u><u>o</u><u>p</u><u>e</u><u> </u><u>c</u><u>a</u><u>n</u><u> </u><u>h</u><u>e</u><u>l</u><u>p</u><u>!</u>

8 0
3 years ago
If Johnny walks 20 miles a day how many miles what do you walk in one year
Zinaida [17]
He walks 7,300 miles in 1 year
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Leslie paid $12 for 4 books. What is the unit rate of the book purchase?
Setler79 [48]

Answer: 3 dollars for a book.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the equations 4(x-3)=16 and 4x-3=16 do they have the same solution? Why or why not ?
Sladkaya [172]

Answer: Both the equations when solved have different answers, the solutions for both the equation are given below. In the the first equation  4 (x-3)=16 , 4 is multiplied with both the terms in the bracket. Whereas, in the second equation 4x- 2 = 16  there is no variable to multiply with the LHS equation

Solution:

4 (x-3)=16

4x - 12 = 16

4x = 16 + 12

4x = 28

x = 7


4x - 3 = 16

4x = 16 + 3

4x = 19

x = 19/4

x = 4.75

4 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP ASAP PLEASE!!!!
    14·2 answers
  • Enter the addition problem so the fractions have a common denominator. Then find
    5·1 answer
  • 6xy in simplest form
    14·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (4,9) and (1,7)
    15·1 answer
  • List the vertex<br><br> Name the roots of the graph
    12·1 answer
  • I need help on this
    9·2 answers
  • if sofia has 40,000 dresses and she needs to put them in 1,000 boxes equally, how many dresses will fit in each box
    12·2 answers
  • NEED AN ANSWER ASAP
    6·1 answer
  • If g(x) = - 2x² - 5x + 7, then what is the value of g(-2)?
    9·1 answer
  • HELP ON THIS PROBLEM!!<br><br> Solve the following 0deg&lt; x&lt; 360deg: cos x= cos 2x
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!